منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • آموزش تصویری احراز هویت و شناسه کاربری ایرنیک • وبلاگ Sonhost

آموزش تصویری احراز هویت و شناسه کاربری ایرنیک • وبلاگ Sonhost

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش تصویری احراز هویت و شناسه کاربری ایرنیک • وبلاگ Sonhost

به این مقاله چند ستاره می‌دهید؟

[کل: 2 میانگین: 3]

طبق اطلاعیه ای که کمتر از یک ماه پیش توسط nic.ir مرکز ثبت دامنه های فارسی، کاربرانی که هویت ایرنیک را برای شناسه کاربری خود تایید نکرده اند، از ابتدای سال 1402 امکان ثبت، تمدید، ابطال وجود دارد. ، انتقال و دیگران. چیزهایی را که برای دامنه خود دارند را نخواهد داشت.

بنابراین برای این منظور لازم است تمامی کاربران با انجام احراز هویت در ایرنیک هویت خود را تایید کرده و بر اساس مشخصات حقیقی یا حقوقی برای دامنه های خود هویت خود را تایید کنند.

در ادامه این آموزش وبلاگ SonHost مراحل ثبت مشخصات در سامانه احراز هویت ایرنیک را به صورت تصویری توضیح می دهم، فقط برای این منظور باید 3 مرحله را طی کنید.

3 مرحله برای احراز هویت ایرنیک و نام کاربری

برای تایید آی دی ایرنیک کافیست سه مرحله زیر را طی کنید که ابتدا باید ایمیل خود را از طریق لینکی که دریافت خواهید کرد تایید کنید. در مرحله بعد مشخصات هویتی خود را ثبت کنید و در مرحله آخر پس از وارد کردن شماره موبایل کدی که از طریق پیامک برای شما ارسال می شود را وارد کنید.

برخی افراد تمایلی به تایید اطلاعات هویتی خود در گارد ایرانی ندارند و نمی خواهند اطلاعات هویتی خود را برای دامنه های ایرانی وارد کنند. اگر شما هم همین ایده را دارید، باید به این نکته اشاره کنم:

“پیش از این، تمام فرآیندهای نیاز به احراز هویت به صورت دستی انجام می شد. در اوایل دهه 1990 این کار از طریق یک سیستم بلیط انجام شد که پس از چند سال از بین رفت و احراز هویت ایمیل ادامه یافت. اگر به خاطر داشته باشید، برای احراز هویت، از شما خواسته شد تعهدنامه ای را بر اساس نیاز به ثبت، انتقال یا تمدید دامنه بخوانید و پس از امضای آن همراه با اعتبار، آن را به همراه سایر مدارک خود از جمله کارت شناسایی ملی.

بنابراین این سیستم احراز هویت همان هدف را دنبال می کند. با اجباری کردن آن، فرآیندی که قبلاً باید به صورت دستی انجام می شد و روزها طول می کشید، اکنون فورا و به سرعت انجام می شود.

با انجام این سه مرحله هویت شما تایید می شود و هر دامنه ای که در این شناسه کاربری یا شناسه های دیگر داشته باشید در دسترس شما خواهد بود.

مرحله صفر: وارد سایت احراز هویت ایرنیک شوید

قبل از هر اقدامی لازم است با همان نام کاربری (آدرس ایمیل یا شناسه) و رمز عبور در سیستم در نظر گرفته شده برای احراز هویت وارد شوید. برای انجام این کار، به سادگی بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

وارد سیستم احراز هویت شوید

سپس همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، با استفاده از اطلاعات ورود به سیستم شناسه خود وارد سیستم احراز هویت ایرنیک شوید.

وارد سیستم احراز هویت ایرنیک شوید
وارد سیستم احراز هویت ایرنیک شوید

همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، پس از ورود به سیستم، 3 مرحله برای احراز هویت به شما نشان داده می شود، برای شروع کافی است، روی دکمه کلیک کنید. فرآیند احراز هویت را شروع کنید کلیک کنید و 3 مرحله زیر را دنبال کنید.

مراحل احراز هویت Irenek
مراحل احراز هویت Irenek

مرحله 1: تأیید آدرس ایمیل

پس از فشار دادن دکمه فرآیند احراز هویت را شروع کنید در مرحله اول باید ایمیل خود را تایید کنید. در این مرحله مانند تصویر زیر فیلدی به شما نمایش داده می شود که باید درخواست خود را برای ارسال ایمیل فعال سازی ثبت کنید که برای این منظور کافی است روی دکمه کلیک کنید. درخواست کد تأیید ایمیل کلیک.

تایید ایمیل و احراز هویت ایمیل در ایرنیک
تایید ایمیل و احراز هویت ایمیل در ایرنیک

در این صورت یک ایمیل حاوی لینک فعال سازی مانند تصویر زیر به شناسه ایمیل شما ارسال می شود که برای تایید ایمیل کافی است همانطور که در تصویر زیر نشان داده ام، روی دکمه کلیک کنید. تایید ایمیل انجام دادن.

احراز هویت ایمیل ایرنیک
احراز هویت ایمیل ایرنیک

در این صورت دوباره وارد سیستم ایرنیک شوید و همانطور که در تصویر زیر می بینید اولین مرحله احراز هویت ایرنیک آیدی یعنی. تایید ایمیل به سبز تغییر کرده است. حالا باید دوباره دکمه را فشار دهید فرآیند احراز هویت را شروع کنید کلیک کنید و وارد مرحله بعدی شوید.

احراز هویت ایمیل Irnik ID
احراز هویت ایمیل Irnik ID

مرحله دوم: اطلاعات شناسه را وارد کنید

حال در این مرحله وارد مرحله دوم می شوید که باید مدارک خود را وارد کنید. برای این کار کافی است فیلدهای مورد نیاز را مطابق تصویر زیر پر کنید و در نهایت بر روی دکمه کلیک کنید رکورد کلیک.

اطلاعات شخصی ایرنیک آیدی را وارد کنید
اطلاعات شخصی ایرنیک آیدی را وارد کنید

در مرحله بعد اطلاعات مطابق تصویر زیر به شما نمایش داده می شود و در صورت وجود مغایرت در آنها با پیغام خطا نشان داده می شود که باید آن را اصلاح کنید.

در غیر این صورت در صورت صحیح بودن تمامی اطلاعات درخواستی به صورت پیغام سبز رنگ نمایش داده می شود. در این مرحله کافی است دکمه را فشار دهید مرحله ی بعد برای تکمیل فرآیند احراز هویت اطلاعات شخصی ایرنیک کلیک کنید و وارد مرحله نهایی یعنی تایید شماره موبایل خود شوید.

احراز هویت اطلاعات شخصی در ایرنیک
احراز هویت اطلاعات شخصی در ایرنیک

مرحله 3: شماره موبایل را وارد کنید و کد تایید را دریافت کنید

در نهایت آخرین مرحله برای احراز هویت ایرنیک، وارد کردن شماره موبایل و دریافت کد ورود است. در این مرحله کافی است شماره موبایل خود را در قسمت شماره موبایل وارد کرده و دکمه را فشار دهید شماره موبایل ثبت کنید و کد را ارسال کنید کلیک.

تایید شماره موبایل در ایرنیک
تایید شماره موبایل در ایرنیک

پس از دریافت کد، به سادگی کد دریافتی را در فیلد وارد کنید یک کد احراز هویت وارد کنید وارد شد و در نهایت دکمه کد را تایید کنید برای تایید صحت کد دریافتی کلیک کنید.

تایید هویت موبایل در ایرنیک
تایید هویت موبایل در ایرنیک

در نهایت پس از کلیک بر روی دکمه کد را تایید کنید در صورتی که کد وارد شده صحیح باشد، پنجره ای مانند تصویر زیر نمایان می شود که تکمیل مراحل و احراز هویت ایرنیک را نشان می دهد.

تکمیل مراحل احراز هویت در ایرنیک
تکمیل مراحل احراز هویت در ایرنیک

همچنین پس از انجام مراحل، ایمیلی مطابق تصویر زیر برای شما ارسال می شود که نشان دهنده موفقیت آمیز بودن فرآیند احراز هویت ایرنیک ID است.

ایمیل تایید احراز هویت Irnik ID
ایمیل تایید احراز هویت Irnik ID

توجه داشته باشید که تا زمانی که پیام تکمیل احراز هویت را مشاهده نکرده اید یا ایمیل آن را دریافت نکرده اید، توصیه می شود دوباره وارد سیستم احراز هویت شوید و مطابق تصویر زیر بررسی کنید که آیا فرآیند احراز هویت شما کامل شده است یا خیر.

احراز هویت کامل Irnik ID
احراز هویت کامل Irnik ID

خلاصه نهایی و سوالات متداول

در این آموزش 3 مرحله ای که باید برای احراز هویت ایرنیک خود طی کنید را به صورت تصویری و کامل توضیح داده ام. توجه داشته باشید که همه افراد از دامنه IR مهم است. و سایر دامنه های سطح سوم ایرانی مانند co.ir. و… استفاده کنید، باید شناسه خود را احراز هویت و تایید کنند.

توجه: اگر تا پایان سال 1401 شناسه ایرنیک خود را تایید نکنید، از ابتدای سال 1402 امکان خرید و ثبت دامنه جدید، انتقال دامنه به شخص دیگری، تمدید دامنه، لغو دامنه ثبت شده و … نخواهید داشت. علاوه بر این، این احتمال نیز وجود دارد که امکان تغییر DNS دامنه نیز محدود شود.

پس در اسرع وقت صحت شماره شخصی خود را بررسی کنید تا دچار چنین مشکلاتی نشوید. تاخیر در احراز هویت به مدت 90 دقیقه یا انجام ندادن آن برای شما مشکل ایجاد می کند. اکنون پاسخ برخی از سوالات متداول را بررسی می کنم.

آیا احراز هویت IRNIC برای همه دامنه ها لازم است؟

باید در نظر داشته باشید که فرآیند احراز هویت در ایرنیک بر اساس ID است. بنابراین، هر تعداد دامنه ای که در شناسه خود ثبت کرده اید، احراز هویت می شوند و نیازی به انجام این کار برای هر یک از دامنه های خود ندارید.

چه کسی باید شناسه خود را تأیید کند؟

در حال حاضر تمامی افراد حقیقی ساکن ایران باید شناسنامه ایرانی خود را تایید کنند. در ماه های آینده احراز هویت برای کاربران قانونی و واقعی خارج از ایران الزامی است و نحوه انجام این کار پس از اعلام ایرنیک در وبلاگ سون هاست قرار خواهد گرفت.

آیا باید همه شناسه های ایرنیک را بررسی کنیم؟

اگر چندین شناسه Irnic دارید، نیازی به انجام مراحل احراز هویت برای همه شناسه های خود ندارید. فقط یکی از شناسه های خود را احراز هویت کنید. ایرنیک در هفته های آتی نحوه تایید و تایید هویت سایر شناسه ها را اعلام خواهد کرد که بدون گذراندن مراحل ذکر شده در این مقاله برای سایر شناسه ها به صورت خودکار بر اساس همان شناسه تایید شده انجام می شود.

آیا می توان از اطلاعات جعلی برای تأیید هویت استفاده کرد؟

خیر بر اساس اطلاعاتی که در مرحله دوم وارد می کنید، سامانه احراز هویت ایرنیک اطلاعات شما را در سامانه های مربوطه از طریق API دریافت کرده و در پایان به شما نشان می دهد. در صورتی که اطلاعاتی که ارائه می دهید با اطلاعات ثبت شده در سیستم های موجود مغایرت داشته باشد، تا رفع مشکل نمی توانید مرحله دوم را پشت سر بگذارید. در این صورت باید با پشتیبانی ایرنیک تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم برای رفع مشکل به شما ارائه شود.

آیا Sonhost در فرآیند احراز هویت تداخل دارد؟

هیچ سان هاست تنها به عنوان نماینده ایرنیک عمل می کند که امکان خرید دامنه های IR را فراهم می کند. قیمت کمتری را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد. تمام اطلاعاتی که وارد سیستم احراز هویت ایرنیک می کنید در اختیار خود ایرنیک قرار دارد و سون هاست یا سایر شرکت های هاستینگ هیچ دسترسی و کنترلی روی آن ندارند.