منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • آموزش 7 راه برای تقویت تخمدان های تنبل تنبلی تخمدان چیست؟

آموزش 7 راه برای تقویت تخمدان های تنبل تنبلی تخمدان چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش 7 راه برای تقویت تخمدان های تنبل تنبلی تخمدان چیست؟

خستگی تخمدان یکی از مشکلات شایعی است که اکثر زنان در سنین باروری و قبل از یائسگی از آن رنج می برند. مطمئنا هر خانمی در زندگی خود با واژه تنبلی تخمدان و بیماری پلی کیستیک مواجه خواهد شد و الزاما این سوال پیش خواهد آمد که تنبلی تخمدان چیست؟ و اگر این مشکل را دارد راه های انجام آن چیست؟ تخمدان تنبل را تقویت کنید آیا وجود دارد؟ به همین منظور سعی داریم در این مقاله و در ارتباط با موضوع تنبلی تخمدان بپردازیم راه های تقویت تخمدان های تنبلتا اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهد. با ما بمان.

تنبلی تخمدان چیست؟

بیماری تنبلی تخمدان، سندرم تخمدان پلی کیستیک یا Steinlowenthal به تجمع چندین کیست در یک یا هر دو تخمدان زنان اشاره دارد. این کیست ها تخمک های آزاد نشده ای هستند که تعداد آنها حداقل 12 عدد است. تخمدان های زنانه به طور طبیعی مقدار محدودی هورمون مردانه تولید می کنند و این طبیعی است. اما به دلایلی مانند ژنتیک یا افزایش وزن می توان سطح ترشح هورمون های مردانه را افزایش داد و از ترشح تخمک جلوگیری کرد.

در این شرایط، برخی از زنان ممکن است دچار اختلالات قاعدگی مانند تاخیر در قاعدگی شوند. در این شرایط ممکن است خانم ها در برخی دوره ها تخمک گذاری نداشته باشند و حتی ممکن است برخی خانم ها اصلا تخمک گذاری نداشته باشند که در این صورت پریود نمی شوند. متأسفانه نمی توان علت دقیق سندرم تخمدان تنبلی را مشخص کرد و همچنین نمی توان روش قطعی برای درمان آن معرفی کرد. از آنجایی که حدود 70 درصد از زنان متوجه مشکلات تنبلی تخمدان نمی شوند، تشخیص زودهنگام تنبلی تخمدان می تواند با مراجعه به پزشک از عوارض احتمالی پیشگیری کند.

تنبلی تخمدان چیست؟

راه های تقویت تخمدان های تنبل

هیچ درمان قطعی برای نارسایی تخمدان وجود ندارد. اما عوارض تنبلی تخمدان را می توان با روش هایی کاهش داد و کنترل کرد. از راه های تقویت تنبلی تخمدان و کاهش عوارض آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

وزن کم کن اگر سنگین وزن هستی

یکی از عوامل موثر در تنبلی تخمدان، افزایش سطح انسولین در خون و تولید بیش از حد تستوسترون است. یکی از راه های تقویت تخمدان های تنبل، کاهش وزن است. کاهش وزن همچنین باعث کاهش سطح انسولین در خون و کاهش هورمون ترشحی مردانه یا تستوسترون و در نتیجه افزایش احتمال تخمک گذاری می شود. با تقویت تخمدان تنبل از بیماری های احتمالی مانند فشار خون و دیابت نیز پیشگیری می کنید. همچنین به تدریج میزان آکنه روی پوست و ریزش مو کاهش می یابد و دیگر با اختلالات قاعدگی و مشکلات باردار شدن مواجه نخواهید شد.

برای کاهش وزن، علاوه بر رژیم غذایی مناسب، باید ورزش کنید. اگر به شدت اضافه وزن دارید، بهتر است با یک متخصص مشورت کنید تا بهترین برنامه را به شما پیشنهاد دهد.

در این مقاله با ماساژ تخمدان و افزایش قدرت باروری آشنا شوید

استروژن درمانی

این چگونه تخمدان تنبل را تقویت کنیم این به کاهش بسیاری از علائم تنبلی تخمدان کمک می کند. استروژن درمانی در کاهش اسپاسم، جلوگیری از پوکی استخوان و سایر عوارض ناشی از کمبود استروژن بسیار مفید است. همچنین ممکن است پزشک پروژسترون همراه با استروژن را برای پیشگیری از سرطان رحم تجویز کند. ترکیب این هورمون ها به چرخه قاعدگی شما کمک می کند تا به حالت اولیه خود بازگردد. اما احتمالا اثربخشی نهایی این روش تقویت تنبلی تخمدان ها بسیار کم بوده و نمی توان آن را درمان نهایی دانست.

همچنین توصیه می شود از این روش در زنان مسن استفاده نشود، زیرا استروژن و پروژسترون طولانی مدت ممکن است منجر به سرطان سینه یا مشکلات قلبی عروقی شود. اما زنان جوان می توانند از این روش برای تنظیم چرخه های خود و کاهش عوارض ناشی از تنبلی تخمدان ها استفاده کنند.

دارودرمانی

یکی از عوارض تنبلی تخمدان تاخیر در قاعدگی و بی نظمی است. بسیاری از متخصصان با تجویز داروهای ضد بارداری به تنظیم چرخه کمک می کنند. از انواع این قرص ها می توان به قرص سیپرترون کامپوند و ال دی اشاره کرد. متفورمین همچنین برای افرادی که اضافه وزن دارند و سطح قند خون بالایی دارند نیز تجویز می شود. همانطور که گفته شد اختلالات هورمونی نیز از جمله عوارض تنبلی تخمدان است و داروهای تنظیم هورمونی پس از مشورت با پزشک تجویز می شود. اگر فردی به دلیل تنبلی تخمدان دچار ریزش مو، آکنه و جوش شود، با تشخیص پزشک داروهایی برای کاهش این عوارض تجویز می شود.

متخصصان باروری داروهای مختلف تزریقی مانند هورمون های محرک فولیکول و LH و داروهای خوراکی مانند کلومیفن را برای تقویت تخمدان های تنبل و افزایش احتمال تخمک گذاری و باروری در افرادی که به دلیل تنبلی تخمدان نمی توانند باردار شوند، توصیه می کنند.

یک درمان دارویی برای تقویت تخمدان ها

تغییر سبک زندگی

داشتن یک سبک زندگی سالم به معنای ورزش روزانه و پیروی از یک رژیم غذایی سالم است. همچنین با مدیتیشن می توانید استرس و نگرانی های روزانه خود را کاهش دهید و همچنین از محیط هایی که باعث افزایش تنش و استرس می شود دوری کنید. همه این موارد به تقویت تخمدان تنبل کمک می کند. همچنین می تواند عوارض ناشی از تنبلی تخمدان را کاهش دهد و از مشکلات و بیماری های احتمالی در آینده جلوگیری کند. اگر سیگار می کشید، سعی کنید آن را ترک کنید. از خوردن غذاهای ناسالم خودداری کنید. همچنین سعی کنید به طور منظم به اندازه کافی بخوابید. بسیاری از مشکلات جسمانی شما ناشی از خواب ناکافی و منظم است.

با روش های پزشکی و حتی خانگی می توان از پریود شدن در سفر جلوگیری کرد. برای یادگیری آنها این وبلاگ را دنبال کنید

عمل

این روش برای تقویت تنبلی تخمدان در افرادی که قصد بارداری دارند استفاده می شود و متاسفانه استفاده از داروهای باروری هیچ تاثیر مثبتی برای آنها به همراه نداشته است. جراحی تخمدان برای افزایش احتمال تخمک گذاری انجام می شود. جراحی های مختلفی برای تقویت تخمدان های تنبل برای باروری وجود دارد. شوک الکتریکی به تخمدان و کاهش سطح آندروژن، برداشتن یکی از تخمدان ها و آسپیراسیون کیست تخمدان. هر کدام از این روش ها میزان موفقیت متفاوتی دارند و بهتر است در مورد بهترین روش برای تقویت تنبلی تخمدان با پزشک خود مشورت کنید.

طب سوزنی

یکی از راه های تقویت تخمدان تنبل و کاهش علائم و عوارض، طب سوزنی است. طب سوزنی می تواند به بهبود گردش خون کمک کند. در نتیجه مواد مغذی و اکسیژن بهتر و سریعتر وارد اندام های شما می شود. همچنین طب سوزنی با کاهش سطح کورتیزول بدن و کاهش مقاومت بدن در برابر انسولین به کاهش وزن کمک می کند و ممکن است تخمک گذاری را اندکی بهبود بخشد.

درمان مکمل

برخی از پزشکان کمبود ویتامین C و D در بدن را یکی از مشکلات اصلی تقویت تنبلی تخمدان می دانند. بنابراین ممکن است چه زمانی تشخیص و یک درمان دارویی برای تقویت تخمدان ها شما به پزشک مراجعه کنید، او به شما توصیه می کند که ترکیبی از مکمل های C و D را مصرف کنید، این دو مکمل می توانند منجر به نتایج مثبت در کاهش اثرات تنبلی تخمدان و جلوگیری از مشکلات پوستی و پوکی استخوان ناشی از این سندرم شوند. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان برای درمان تنبلی تخمدان ها خودسرانه از این مکمل ها استفاده نکنید زیرا این امر منجر به مسمومیت های جدی و خطرناک می شود.

متاسفانه هنوز روش درمانی قطعی برای تقویت تنبلی تخمدان وجود ندارد و تنها با روش هایی که ذکر کردیم می توان به کنترل و کاهش عوارض آن کمک کرد.

در این وبلاگ روش تشخیص بارداری در روزهای اولیه از علائم بارداری تا انواع تست بارداری را به شما معرفی کرده ایم.

هنگام تنبلی تخمدان چه بخوریم؟

همانطور که گفته شد رژیم غذایی سالم می تواند تا حدودی از تنبلی تخمدان جلوگیری کند و در صورت ابتلا به این بیماری با تقویت تنبلی تخمدان می توانید از بیماری ناشی از این سندرم پیشگیری کنید.

از جمله غذاهای توصیه شده برای تقویت تنبلی تخمدان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تغییرات رژیم غذایی: میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و حبوبات، غذاهای سالمی هستند که می توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
 • مصرف کربوهیدرات و پروتئین خود را متعادل کنید: به جای کاهش مصرف کربوهیدرات، می توانید پروتئین دریافتی خود را افزایش دهید. منابع گیاهی پروتئین مانند آجیل، حبوبات و غلات کامل بهترین هستند.
 • غذاهای ضد التهاب: روغن زیتون، گوجه فرنگی، سبزیجات برگ دار، ماهی های چرب مانند ماهی خال مخالی و تن و آجیل با التهاب مبارزه می کنند.
 • مصرف آهن خود را افزایش دهید: غذاهای غنی از آهن مانند اسفناج، تخم مرغ و کلم بروکلی را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • مصرف منیزیم خود را افزایش دهید: بادام، بادام هندی، اسفناج و موز غذاهای غنی از منیزیم هستند.
 • برای کمک به هضم مقداری فیبر اضافه کنید: عدس، لوبیا لیما، کلم بروکلی، کلم بروکسل، گلابی و آووکادو سرشار از فیبر هستند.
 • از نوشیدن قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید.
 • از محصولات سویا استفاده کنید.
 • مکمل ها: اینوزیتول، کروم، دارچین، زردچوبه، روی، روغن گل مغربی، ترکیبی از ویتامین D و کلسیم، روغن کبد ماهی و بربرین از جمله مکمل ها و مواد غذایی مهم برای تقویت تخمدان ها هستند.
 • گیاهان متعادل کننده هورمون: گیاهانی که می توانند به تعادل هورمون های شما کمک کنند عبارتند از: ریشه ماکا، آشواگاندا (جین سینگ هندی)، ریحان، ریشه شیرین بیان و شاه توت.
 • پروبیوتیک ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • از خوردن غذاهای کنسرو شده خودداری کنید زیرا یکی از عوامل اصلی اختلالات غدد درون ریز هستند.
راه های تقویت تخمدان های تنبل

تامپون چیست و چه فوایدی دارد؟ این وبلاگ را از دست ندهید

آخرین کلمه

در این مقاله از مجموعه مقالات آموزشی لنداسپا در خصوص تشخیص، درمان، کاهش علائم و تخمدان تنبل را تقویت کنید ما اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار داده ایم. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، بسیاری از خانم ها متوجه تنبلی تخمدان هایشان نیستند و ممکن است در آینده با بیماری های خطرناکی مواجه شوند. بنابراین توصیه می کنیم در صورت بروز این مشکل در اسرع وقت برای کاهش عوارض، تخمدان های خود را معاینه کنید.

خوشحال می شویم اگر نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر خوانندگان این مقاله در میان بگذارید.