منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • اطلاعیه به روز رسانی قیمت SevenHost (سال 1401) • وبلاگ SevenHost

اطلاعیه به روز رسانی قیمت SevenHost (سال 1401) • وبلاگ SevenHost

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
اطلاعیه به روز رسانی قیمت SevenHost (سال 1401) • وبلاگ SevenHost

به این مقاله چند ستاره می دهید؟

[کل: 6 میانگین: 4.2]

با شروع نوروز و بهار فصل جدیدی در زندگی ما امیدها به وجود آمده و بنا به دلایلی برای همدیگر سالی سرشار از موفقیت و شکوفایی برای کسب و کارمان آرزو می کنیم. اگرچه می دانیم که امسال تازه شروع خواهیم کرد، اما بحث تورم دو رقمی گوشه و کنار ذهنمان را قلقلک می دهد.

به همین دلایل همانطور که می دانید بیش از چندین دهه است که کشور ما درگیر مشکلات اقتصادی زیادی بوده و با تغییر دولت ها و روش های مدیریتی وضعیت نه تنها بهتر نشده بلکه بدتر هم شده است. گویی موسیقی معروف «سال، سال، این سال‌ها، امسال، پارسال، سال آینده»، هر سال می‌گوییم «فراموش نکن پارسال…» باید گیر کرده و در آن پخش شود. گوشه های ذهن ما

در هر صورت زیاد به این موضوع فکر نکنیم. در ادامه، مشابه آنچه در سال های گذشته به دلیل افزایش بی رویه تورم و قیمت ارز رخ داد، به بررسی دلایلی می پردازیم که باعث بروز رسانی قیمت ها توسط سون هاست شده است.

بررسی دلایل به روز رسانی قیمت Sonhost در سال 1401

در ادامه به بررسی این دلایل خواهیم پرداخت. اما قبل از آن یک نکته را بررسی می کنیم.

البته اگر هنوز ادامه این اطلاعات را ندیده اید با خود می گویید که این افزایش قیمت ها را می توان به همان دو دلیل افزایش نرخ ارز و تورم نسبت داد. پس دلیل اینکه سرویس های ایران هم نگران این مشکل هستند چیست؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که درست است که ما در ایران زندگی می کنیم. اما تمامی قیمت هایی که برای خدمات ایرانی در نظر گرفته می شود چندان وابسته به ریال نیستند و به نرخ ارز و یورو نیز کاملا وابسته هستند. همچنین تورم این بار نسبت به سال های گذشته بیشتر شده است.

درست است که دیتاسنترهای ایرانی در ایران مستقر هستند، اما اگر معماهایی را که برای افزایش هزینه تامین انرژی، پهنای باند، افزایش هزینه اینترنت، جایگزینی سخت افزار، پرداخت اجاره بها و افزایش دستمزد کارکنان وجود دارد را کنار هم قرار دهیم، می بینیم. یک طرح بسیار خیره کننده ما از هزینه ها هستیم.

افزایش ارزش دلار و یورو

مهم ترین مشکلی که باعث می شود قیمت همه چیز در ایران بالا برود، افزایش قیمت ارز است که روز به روز بدتر می شود و ریال ارزش خود را از دست می دهد.

به جرات می توان گفت که بیش از 90 درصد وابستگی خدماتی که در زمینه میزبانی وب انجام می شود کاملاً به این موضوع بستگی دارد. هزینه هایی که معمولا در هاستینگ از نظر ارز پرداخت می شود عبارتند از:

  • اجاره یا خرید سرور
  • پرداخت هزینه های مجوز
  • پرداخت هزینه ارتقا یا تعویض سخت افزار
  • هزینه های مربوط به IP

بسیاری از هزینه های ریز و درشت دیگر در این مشکل وجود دارد که شامل مالیات و هزینه ها خواهد بود. بنابراین واضح است که با هر جهشی که در قیمت ارز در ایران رخ می دهد، نه تنها در ابتدای سال، حتی در بسیاری از موارد در اواسط سال، باید شاهد افزایش قیمت خدمات باشیم. .

افزایش هزینه سرورهای کولوکیشن در ایران

هزینه های مربوط به سرورهای ایرانی همانطور که در ابتدا اشاره کردیم کاملاً به نرخ ارز بستگی دارد. دیتاسنترهای ایرانی که سون هاست با آنها همکاری می کند در همان ابتدای سال قیمت های خود را به روز کردند و شاهد افزایش بیش از 40 درصدی هزینه برای این مشکل بودیم.

با توجه به افزایش هزینه های انجام شده برای کولوکیشن سرورهای ایران که بستگی به قیمت ارز، سطح تورم، افزایش قیمت اینترنت، اجاره، هزینه انرژی و از همه مهمتر افزایش حقوق دارد. از کارکنان، این مشکل نیز قد دو برابر اشاره کرد.

افزایش هزینه سخت افزار و نرم افزار

هزینه خرید و تعویض سخت افزار کاملا به نرخ دلار بستگی دارد. در کشور ما شاید کمترین تولید داخلی در این زمینه سیم و کابل برق است که به طور غیرمستقیم نیز وابسته به افزایش هزینه های دلاری است.

حال تصور کنید هزینه ارتقاء سخت افزار سرور چه خواهد شد؟ از قطعات بزرگتر مانند سرورهای سخت گرفته تا هزینه های کمتر برای کوچکترین قطعات.

همین اتفاق با افزایش هزینه استفاده از نرم افزار و صدور مجوز آن نیز رخ داد. به عنوان مثال، همان سیستم CRM که تمام فرآیندهای مالی و خرید را در ناحیه کاربری سون هاست انجام می دهد، تنها گزینه موجود است و در 6 ماه گذشته شاهد افزایش چند برابری قیمت آن بوده ایم.

در این میان استفاده از سیستم عامل ها، لایسنس نرم افزارهای کاربردی، امنیت و فایروال نیز دلیل افزایش قیمت در سون هاست است.

افزایش قیمت IP

هزینه خرید IP کاملاً به نرخ ارز بستگی دارد. در این میان مشکل کم شدن IP نیز خود را نشان داده و امروزه در دنیای تکنولوژی شاهد پایان IP هستیم که به معضلی بزرگ تبدیل شده است. این مشکل باعث شده تا شاهد تحولی اساسی در ساختار IP باشیم که در چند سال آینده رخ خواهد داد.

اما همین مشکل در ایران مشکل بسیار بزرگتری دارد که چیزی جز فیلترینگ نیست! با فیلترینگ گسترده ای که برای شبکه های اجتماعی به خصوص تلگرام اتفاق افتاده است، میزان فیلتر IP در ایران به شدت افزایش یافته است.

در نتیجه تقاضا برای خرید آی پی دیگر افزایش یافت و تعداد اندک آی پی نیز به این مشکل دامن زد. مسائل دیگری مانند مسائل امنیتی نیز در این مشکل دخیل است که باعث شده سایت ها به سمتی بروند که حتی برای استفاده از هاست اشتراکی مشترک مجبور به استفاده از IP اختصاصی شوند.

جایگزینی سخت افزار سرور قدیمی با جدید

یک شرکت میزبان باید چندین بخش مختلف سرور خود را در طول سال تغییر دهد. در برخی موارد ممکن است این قطعات به دلیل مشکلی که برایشان پیش آمده حتی تا چند هفته کار نکنند و در مواردی دیگر قدیمی شده و کارایی لازم را از دست داده اند.

در طول سال‌ها، Sonhost بر ارتقای سخت‌افزار سرور متمرکز شده است که بیشتر آن هارد دیسک‌های NVMe هستند. این مشکل نسبتاً کوچک، هزینه های زیادی را برای ارتقاء به همراه داشت. زیرا اصلی ترین موضوعی که ما به دنبال آن بودیم افزایش کیفیت خدمات و سرعت برای کاربران عزیز بود.

افزایش حقوق کارمندان بر اساس تغییرات وزارت کار

در همان ابتدای سال جدید، خبری مبنی بر افزایش نزدیک به 50 درصدی حقوق کارمندان توسط وزارت کار در رسانه ها منتشر شد. این مشکل باعث شده است که بسیاری از شرکت ها بیش از 30 درصد نیروهای خود را تعدیل کنند. در 2 ماه اخیر مجموعه های بزرگ و شناخته شده ای را در ایران دیده ایم که با یک جستجوی ساده می توانید به آنها برسید.

با وجود این افزایش هزینه ها، شرکت ها مجبور به افزایش قیمت می شوند. امسال علاوه بر نرخ ارز و تورم، افزایش حقوق کارمندان نیز موضوع مهم دیگری برای افزایش هزینه ها شده است.

هزینه های دیگر

موارد بسیار دیگری نیز در این موضوع دخیل هستند که از جمله آنها می توان به افزایش بیش از 3 برابری هزینه اجاره اماکن و ادارات تجاری، افزایش تقریباً 2 برابری قیمت اینترنت و بسیاری از هزینه های ریز و درشت دیگر اشاره کرد که قطعاً هر کسب و کاری دارید، درگیر آن هستید.