منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • اعلان قطع اینترنت در سراسر کشور ژوئیه 1401 • وبلاگ پسران

اعلان قطع اینترنت در سراسر کشور ژوئیه 1401 • وبلاگ پسران

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
اعلان قطع اینترنت در سراسر کشور ژوئیه 1401 • وبلاگ پسران

به این مقاله چند ستاره می دهید؟

[کل: 2 میانگین: 3]

هنوز 48 ساعت از شروع فصل جدید و تابستان داغ 1401 نگذشته بود که خبر داغ دیگری را در شبکه فارسی دیدیم. قطع گسترده ایجاد شده در زیرساخت اینترنت کشور، دسترسی به وب سایت ها و اپلیکیشن ها را به روش های مختلف دشوار کرده است.

این قطعی به قدری گسترده بود که باعث شد محتوای بسیاری از سایت ها به درستی نمایش داده نشود، لینک صفحه درگاه های پرداخت بانکی کاملا اشتباه بود و حتی برای کاربران شبکه خانگی نیز مشکلاتی مربوط به سرعت بسیار پایین اینترنت وجود داشت.

در ادامه این پیام، سون هاست علت این موضوع را بررسی می کند و با توجه به اینکه هنوز این مشکل به طور کامل حل نشده است، راه حلی برای رفع آن ارائه خواهیم داد تا هر زمان که مجددا شاهد اتفاقی مشابه بودید، بله بتوانید به راحتی انجام دهید. آن را با چند کلیک فقط درستش کن

اطلاعیه قطعی اینترنت در سراسر کشور در جولای 1401

دلیل اصلی این قطعی مشکلی بود که در پروتکل امن SSL رخ داد و از آنجایی که تمام داده های سایت هایی که از HTTPS استفاده می کنند از پورت 443 عبور می کنند، از این مشکل رنج می برند. بنابراین، این مشکل فقط برای سایت‌هایی رخ می‌دهد که دو شرط زیر در آنها حاکم باشد:

  • اول اینکه از هاست ایرانی استفاده نکرده اند و سرورهای وب سایتشان در مراکز داده ایرانی قرار ندارد.
  • دوم، آنها از پروتکل SSL یا HTTPS استفاده کردند.

فرقی نمی کند که از SSL رایگان استفاده می کنید یا پولی. در هر صورت اگر اطلاعات شما روی پورت 443 رد و بدل می شود این مشکل را دارید.

اختلال در درگاه های بانکی

مشکل فقط به قطع اینترنت ختم نشد. علاوه بر این، درگاه های بانکی نیز با مشکل مواجه بودند. اگر سایت شما بر روی هاست خارجی باشد و SSL فعال باشد، به دلیل اینکه SSL یکی از الزامات انجام تراکنش در درگاه بانکی است، در نتیجه کاربران سایت شما به دلیل پورت 443 و 443 به درگاه بانکی هدایت نمی شوند. آنها مانند مثال زیر خطا نشان داده می شوند.

در هنگام اتصال به درگاه به‌پرداخت ملت خطای زیر رخ داده است.
HTTP Error: cURL ERROR: 28: Connection timed out after 30000 milliseconds
url: https://bpm.shaparak.ir:443/pgwchannel/services/pgw?wsdl

قطعی درگاه های بانکی گذرا بود، اما اکثر درگاه هایی که این قطعی را داشتند شامل درگاه های زیر بودند:

  • به ملت پرداخت کنند
  • سداد
  • سامان

از قضا، درگاه های فوق از محبوب ترین و پرکاربردترین درگاه های بانکی در ایران هستند.

آیا این مشکل در پورت های رابط نیز وجود داشت؟

پاسخ منفی است. با توجه به اینکه درگاه های واسط به عنوان پل ارتباطی بین سایت و درگاه پرداخت عمل می کنند و تمامی سرورهای آنها در ایران قرار دارند، این مشکل در درگاه های پرداخت واسطه ای مانند زرین پال وجود نداشت.

برای پرداخت سفارشات ابتدا کاربر به اسکریپت زرین پال که در سرور ایران است هدایت می شود و سپس زرین پال بر اساس خصوصی ترین پورت موجود مشتری را به یکی از درگاه های بانکی هدایت می کند. زمانی که کاربر در صفحه انتقال زرین پال قرار می گیرد، دیگر اطلاعاتی را از سرور خارجی دریافت نمی کند و در نتیجه این مشکل را نخواهد داشت.


رفع مشکل دسترسی از طریق سرویس CDN

راه حل این مشکل استفاده از شبکه توزیع محتوا یا CDN است که قبلا در مقاله CDN چیست و چه مزایایی دارد به شما ارائه کرده ایم؟ اما با توجه به اینکه ممکن است هنگام استفاده از CDN نگران سئوی سایت خود باشید، به خصوص سرویس های ایرانی مانند آروان کلود، نیازی به فعال کردن پروکسی آن ندارید.

برای حل این مشکل فقط باید از پروتکل HTTPS شبکه CDN مستقر در این دیتاسنترهای ایرانی استفاده کنید. بنابراین، هنگام تغییر DNS دامنه خود به شبکه CDN، به سادگی موارد زیر را انجام دهید.

  1. پروکسی را غیرفعال یا فعال کنید

بسته به نیازتان، اگر می‌خواهید داده‌های خود را در پروکسی شبکه CDN مبادله کنید، کافی است روی نماد ابر در شبکه توزیع محتوا کلیک کنید تا فعال شود. در این صورت فایل های سایت شما از سرور اصلی (میزبان سایت) بارگذاری نمی شود و از نسخه ای که در شبکه توزیع محتوا قرار می گیرد استفاده می شود.

Arwan Cloud Proxy را غیرفعال کنید

اما از آنجایی که CDN های ایرانی مانند آروان در دسترسی موتور جستجو به سایت مشکل دارند، بهتر است پروکسی را غیرفعال کنید تا فایل ها و داده های سایت مستقیماً از هاست سایت برای کاربر بارگذاری شود و فقط در بستر HTTPS این شبکه توزیع شود. محتوا برای تبادل

  1. از SSL در حالت انعطاف پذیر استفاده کنید

برای این کار کافی است از تنظیمات SSL حالت خودکار را انتخاب کنید. در این صورت، به جای استفاده از گواهینامه رایگان یا پولی SSL، از گواهی شبکه CDN استفاده خواهد شد.

فعال سازی ssl ابر Arwan

حالت انعطاف پذیر در پنل ابر آروان با نام بطور خودکار قرار دارد، ترافیک پورت 443 مرکز داده ایران را رد می کند و در نتیجه خطایی در مورد آن مشاهده نمی کنید.


ما در سون هاست امیدواریم هر چه زودتر این گونه مسائل برطرف شود و با بهبود وضعیت اینترنت در کشور شاهد چنین اتفاقاتی که باعث اختلال در کسب و کار کاربران می شود، نباشیم.