منو سایت

تامپون چیست؟ – لند اسپا

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

سهولت استفاده از تامپون در دوران قاعدگی باعث محبوبیت این وسیله بهداشتی در بین خانم ها شده است. در گذشته و قبل از تامپون، زنان در دوران قاعدگی از نوار بهداشتی استفاده می کردند تا خون خروجی از رحم را جذب کرده و از برگشت آن به داخل لباسی که مشکل داشت، جلوگیری کند. امروزه انواع تامپون برای خانم ها تولید می شود تا بتوانند پریود خود را با آرامش سپری کنند. در این مقاله به طور کامل استفاده و فواید تامپون و نحوه استفاده از آن را توضیح داده ایم.

تامپون چیست؟

تامپون مانند نوار یا نوار بهداشتی یکی از محصولات بهداشتی است که خون قاعدگی را جذب می کند. برخلاف نوار بهداشتی که خارج از واژن قرار می گیرد، تامپون ها با قرار دادن داخل واژن از نشت خون قاعدگی جلوگیری می کنند. تامپون ها معمولاً از الیاف پنبه یا ابریشم مصنوعی یا ترکیبی از هر دو به شکل استوانه ای ساخته می شوند تا علاوه بر اینکه به راحتی داخل و خارج واژن قرار می گیرند، از نشت خونریزی قاعدگی به خارج از واژن نیز جلوگیری کنند. جنس تامپون به گونه‌ای است که در تماس با خون قاعدگی منبسط می‌شود، بنابراین نگرانی در مورد بیرون آمدن ناگهانی تامپون یا افتادن آن وجود ندارد.

مزایای استفاده از تامپون چیست؟

تامپون ها نسبت به سایر محصولات قاعدگی محبوبیت بیشتری دارند زیرا استفاده از آنها راحت تر است. تامپون ها کوچک هستند و حمل آن آسان است. اگر تامپون را به درستی در واژن خود قرار دهید، پس از چند دقیقه آن را احساس نخواهید کرد. همچنین عدم تحرک تامپون و پایداری آن به این معنی است که نگران خونریزی داخل لباس زیر نباشید و به راحتی می توانید فعال باشید و لباس های روشن بپوشید بدون اینکه نگران لک شدن لباس خود باشید.

انواع تامپون

برای انتخاب بهترین تامپون متناسب با شرایط خود ابتدا باید انواع تامپون ها را بدانید. تامپون ها با توجه به مدل، قدرت جذب و اندازه انواع مختلفی دارند:

انواع تامپون بر اساس مدل

 • تامپون با اپلیکاتور: تامپون هایی که اپلیکاتور دارند استفاده و جاگذاری آن بسیار آسان است. اپلیکاتور به شما کمک می کند تامپون را در بهترین موقعیت در واژن قرار دهید. هنگام خرید تامپون توجه داشته باشید که روی بسته بندی نوشته شده است که حاوی اپلیکاتور است.
 • تامپون بدون اپلیکاتور (تامپون انگشتی): این نوع تامپون با استفاده از انگشتان وارد واژن می شود.

انواع تامپون بر اساس سایز

تامپون ها در دو سایز کوچک و بزرگ تولید می شوند. اگر برای اولین بار است که از تامپون استفاده می کنید، بهتر است از تامپون کوچک استفاده کنید تا در هنگام گذاشتن آن در واژن دچار درد نشوید و به راحتی این کار را انجام دهید. اما اگر با استفاده از تامپون مشکلی ندارید یا خونریزی زیادی دارید می توانید تامپون های سایز بزرگ تهیه کنید.

انواع تامپون با توجه به قدرت جذب

منظور از جذب تامپون چیست؟ همانطور که می دانید قاعدگی برخی افراد کوتاه و برخی دیگر طولانی است. هر فرد بسته به شرایط جسمانی خود، در این دوره مقدار متفاوتی از خونریزی را تجربه می کند. همچنین در دوران قاعدگی ممکن است خونریزی در روزهای اول و آخر متفاوت باشد. به همین دلیل پدهای قاعدگی بر اساس قابلیت جذب در چهار نوع زیر تولید می شوند:

جذب کم یا سبک: این تامپون ها با جذب 6 تا 9 گرم خون تولید می شوند و برای افرادی که سیکل قاعدگی کوتاهی دارند یا خونریزی بسیار کم دارند مناسب است. همچنین می توان از این نوع تامپون در روزهای پایانی پریود که به تدریج خونریزی کم می شود استفاده کرد.

جذب معمولی یا متوسط: این تامپون ها بین 9 تا 12 گرم خون جذب می کنند و برای افرادی که خونریزی متوسط ​​دارند توصیه می شود.

جذب بالا یا فوق العاده: این نوع تامپون می تواند 12 تا 15 گرم خون را جذب کند و برای افرادی است که در دوره قاعدگی خونریزی شدید دارند. همچنین هنگام خواب، انجام فعالیت های زیاد و یا رفتن به مهمانی بهتر است از این نوع پدهای قاعدگی برای آرامش خاطر خود استفاده کنید.

جذب بسیار بالا یا سوپر پلاس: این تامپون ها تا 18 گرم خون را جذب می کنند و برای افرادی که خونریزی بسیار شدید و طولانی دارند توصیه می شود. استفاده از این نوع تامپون برای شنا و رفتن به استخر نیز توصیه می شود.

روش استفاده از تامپون چیست؟

همانطور که توضیح دادیم دو نوع اپلیکاتور و پد انگشتی وجود دارد که در زیر روش استفاده از هر کدام را به صورت جداگانه شرح داده ایم.

چگونه از اپلیکاتور تامپون قاعدگی استفاده کنیم؟

روش قرار دادن اپلیکاتور تامپون دوره ای به شرح زیر است:

 1. بسته تامپون را باز کنید و به آرامی رشته را زیر تامپون بکشید تا مطمئن شوید که محکم به آن چسبیده است.
 2. قسمت لوله ای شکل را به داخل اپلیکاتور فشار دهید تا پد قاعدگی به نوک اپلیکاتور برسد و کمی بیرون بزند.
 3. می توانید پد قاعدگی را در حالت ایستاده یا نشسته وارد واژن کنید. اگر حالت نشستن را انتخاب می کنید، روی توالت بنشینید. اگر ایستاده اید، یک پا را روی سطحی قرار دهید تا بالاتر از دیگری باشد.
 4. نوک اپلیکاتور را در دهانه واژن قرار دهید.
 5. پایه را فشار دهید تا پد قاعدگی را وارد واژن کنید.
 6. به آرامی اپلیکاتور را به سمت بیرون بکشید تا آن را خارج کنید.
 7. با انگشت خود بررسی کنید که نخ تامپون خارج از واژن و پایین باشد.
 8. اگر احساس می کنید که پد قاعدگی شما باعث درد، سوزش یا ناراحتی می شود، حتما آن را بردارید و با یک پد جدید جایگزین کنید.

روش استفاده از تامپون انگشت چیست؟

روش قرار دادن این حلقه پد قاعدگی به شرح زیر است:

 1. دست های خود را کاملا بشویید.
 2. پس از باز کردن بسته پد قاعدگی، کاغذ محافظ را بردارید.
 3. تامپون را با انگشت اشاره و شست خود بگیرید به طوری که رشته انتهایی به سمت پایین باشد.
 4. دهانه واژن را با دقت با انگشتان باز کنید.
 5. پد قاعدگی را با انگشت اشاره وارد واژن کنید.
 6. این کار را تا جایی ادامه دهید که فقط نخ در خارج از واژن باقی بماند.

نحوه برداشتن تامپون

برداشتن تامپون قاعدگی کار سختی نیست و با کمی دقت می توانید به راحتی این کار را انجام دهید. در زیر نحوه برداشتن تامپون واژینال را توضیح داده ایم:

 1. سعی کنید عضلات واژن را شل کنید.
 2. دست های خود را کاملا بشویید.
 3. روی توالت بنشینید و اگر صاف ایستاده اید، یک پا را روی سطحی بالاتر از پای دیگر قرار دهید.
 4. به آرامی نخ را روی پد قاعدگی بکشید.
 5. اگر نخ را پیدا نکردید، انگشت خود را وارد واژن کنید تا محل اتصال پد قاعدگی را پیدا کنید و آن را بیرون بکشید.
 6. سریع حرکت نکنید وگرنه ممکن است نخ را بشکنید.
 7. به آرامی نخ را بکشید تا تامپون خارج شود.

نکته:

 • اگر نخ پاره شد، نگران نباشید و برای برداشتن تامپون به مراکز درمانی مراجعه کنید.
 • هرگز سعی نکنید پد قاعدگی را با انگشتان یا موچین خود بردارید، زیرا هر گونه خراش در واژن می تواند منجر به عفونت شدید شود.
 • تامپون بزرگتر از دهانه رحم است و نمی تواند وارد آن شود. پس نگران نباشید.

زمان تعویض تامپون است

برای اطلاع از بهترین زمان برداشتن تامپون بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 • به طور کلی به دلیل قدرت جذب تامپون، استفاده از تامپون بیش از 5 تا 8 ساعت توصیه نمی شود.
 • هر چه این زمان بیشتر بگذرد، احتمال ابتلا به سندرم شوک سمی که در اثر ورود باکتری به واژن ایجاد می شود، بیشتر می شود.
 • یکی از نشانه هایی که نشان می دهد زمان برداشتن تامپون است، خونریزی از آن است.

تامپون، پد یا فنجان قاعدگی؟

هنگام خرید محصولات بهداشتی قاعدگی، ممکن است از خود بپرسید که بهترین انتخاب بین پدهای قاعدگی، تامپون ها یا فنجان های قاعدگی کدام است. در ابتدای مطلب برای شما عزیزان توضیح دادیم که استفاده از تامپون چه فوایدی دارد و چه مزیت هایی نسبت به پد یا نوار بهداشتی دارد. کاپ قاعدگی مانند تامپون وارد واژن می شود و مزایایی مشابه تامپون نسبت به نوار بهداشتی دارد.

حال اگر می خواهید بین تامپون و کاپ قاعدگی یکی را انتخاب کنید، باید تفاوت اصلی بین کاپ قاعدگی و تامپون را بدانید.

فنجان قاعدگی سه مزیت نسبت به تامپون دارد:

 • لیوان قاعدگی قابل استفاده مجدد است و نیازی به خرید مجدد ندارد.
 • فنجان قاعدگی را می توان پس از استفاده طولانی مدت دور انداخت. بنابراین در مقایسه با تامپونی که سه بار در روز قابل تعویض و دور ریختن است، آسیب کمتری به محیط زیست وارد می کند.
 • با استفاده از فنجان قاعدگی، عفونت داخلی واژن کمتر از تامپون گزارش شده و در نتیجه خطر کمتری برای سلامتی زنان وجود دارد.

تفاوت بین تامپون زنانه و تامپون دخترانه چیست؟

همانطور که می دانید طبق فرهنگ ما ایرانی ها بهتر است دختر خانم ها از تامپون یا فنجان قاعدگی که وارد واژن می شود استفاده نکنند. بسیاری از برندها محصولاتی به نام تامپون دخترانه را به فروش می رسانند و همین موضوع باعث این سوال شده است که تفاوت تامپون دخترانه و تامپون زنانه چیست؟ این شرکت ها ادعا می کنند که تامپون قاعدگی برای دختران هیچ عارضه ای ایجاد نمی کند. اما برای درک بهتر عوارض استفاده از تامپون باید بگوییم که از آنجایی که تامپون ها به طور کامل وارد واژن می شوند می توانند به پرده بکارت دختران آسیب بزنند و بنابراین توصیه می شود دختران جوان در دوران قاعدگی از نوار بهداشتی استفاده کنند. از اتفاق افتادن خودتان از آنها استفاده کنید و این ادعاهای تبلیغاتی دروغین را جدی نگیرید.

آخرین کلمه

در این مقاله از مجموعه مقالات آموزشی لندسپا، تامپون چیست و نحوه استفاده کامل از آن را به شما آموزش داده ایم. توصیه می کنیم هنگام انتخاب و استفاده از تامپون از نکات این مقاله استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید.

خوشحال می شویم اگر نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر خوانندگان این مقاله در میان بگذارید.

سوالات متداول

 1. چه زمانی باید تامپون را عوض کنیم؟

حداکثر مدت زمان استفاده از هر تامپون قاعدگی بسته به میزان جذب آن بین 5 تا 8 ساعت می باشد. در مقاله دلیل انتخاب این بازه زمانی برای برداشتن تامپون را بیان کرده ایم.

 1. آیا تامپون قابل استفاده مجدد است؟

تامپون و همچنین نوار بهداشتی یکبار مصرف بوده و استفاده مجدد از آنها به دلیل احتمال آلودگی با قارچ و باکتری ممنوع است.

 1. آیا تامپون در واژن گم می شود؟

از آنجایی که دهانه رحم بسیار کوچکتر از ابعاد تامپون است، امکان ورود آن به رحم و گم شدن آن وجود ندارد. اگر نخ تامپون پاره شد، برای برداشتن آن به مرکز بهداشت مراجعه کنید.