منو سایت

جنس شیشه ماشین چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
جنس شیشه ماشین چیست؟

شیشه خودرو یکی از مهم ترین و حیاتی ترین قطعات خودرو است. شیشه خودرو مانند عایق است که از سرنشینان خودرو در برابر گرما و سرما، باران، باد و نور خورشید محافظت می کند و در عین حال زیبایی خاصی به خودرو می بخشد.

طی آزمون ها و خطاهای مختلف سعی کردند نوع شیشه را از شیشه معمولی به شیشه لمینت تغییر دهند زیرا از امنیت و ایمنی بالاتری نسبت به شیشه معمولی برخوردار است.شیشه سربی تمامی خودروها از شیشه لمینت می باشد.

شیشه لمینت چیست؟

شیشه لمینت نوعی شیشه است که یکی از شیشه های ایمنی محسوب می شود که از لایه ای از پلیمر تالک (پلی وینیل بوتیرال) PVB ساخته شده است که بین دو یا چند لایه شیشه قرار گرفته و در دما و فشار بالا تولید می شود. فرآیند و در ضخامت های مختلف ساخته می شود. مواد شیشه ای لمینت پس از یک فرآیند آزمایشگاهی ساخته می شود.

جنس این شیشه خودرو به گونه ای است که از فشار حرارت و ضربه شدید نشکند و تکه های آن به لایه پلیمری خود بچسبد و پراکنده نشود.از نکات مثبت این نوع شیشه ها این است که باعث از بین رفتن آن می شود. زندگی در هنگام تصادف و تصادف و … برای افراد اتفاق نمی افتد و فقط لایه بیرونی شیشه در اثر گرما و سرمای ناگهانی ترک نمی خورد.

شیشه سکوریت یا نشکن

جنس شیشه ساید یا ساید و شیشه پشتی معمولاً از شیشه سکوریت شده یا نشکن است.اگر بخواهیم در مورد تفاوت شیشه سکوریت با شیشه لمینت صحبت کنیم باید اشاره کنیم که شیشه سکوریت در دمای 700 و 800 درجه سانتیگراد گرم می شود و فراتر. با توجه به اینکه دمای بالا با فشار زیاد هوا خنک می شود، استحکام سطحی شیشه بسیار بالاست و مقاومت بالایی دارد و در اثر ضربه به راحتی شکسته نمی شود.

برعکس، شیشه‌های لمینت از شیشه‌های سکوریت شده در حالتی ساخته می‌شوند که در صورت وارد شدن ضربه‌ای قوی برای کاهش آسیب به مسافران، شیشه به قطعات بسیار کوچک نشکن خرد می‌شود.

در اکثر خودروها از شیشه لمینت در جلو پنجره و شیشه سکوریت در شیشه های جانبی و عقب استفاده می شود.

شیشه سکوریت یا نشکن

اما در سدان XC90 یا جنسیس تمامی شیشه های این خودروها از لمینت، شیشه عقب از شیشه سکوریت شده و خطوط افقی شیشه عقب خودرو برای ارسال برق و گرما به شیشه عقب استفاده می شود. ، و برای یخ زدایی در فصل سرد استفاده می شود.

مه گرفتگی شیشه خودرو یکی از معضلات مکرری است که در فصول سرد سال با آن مواجه هستیم. فورد برای مقابله با این مشکل و جلوگیری از مه‌گرفتگی شیشه خودرو سیستمی اختراع کرد که عواملی مانند رطوبت داخل کابین، تغییرات دمای شیشه جلو را تشخیص می‌دهد و در صورت لزوم سیستم تهویه هوا را روشن می‌کند و میزان هوا را تنظیم می‌کند. جریان، برای جلوگیری از مه گرفتگی، و جلوگیری از مه گرفتن شیشه ماشین.

ابعاد این آپشن ۵*۳ سانتی متر است و روی شیشه جلو نزدیک آینه عقب نصب می شود که علاوه بر بخار زدایی، قابلیت یخ زدایی شیشه را برای مدت کوتاهی نیز دارد.

هنگام مقایسه قیمت شیشه لمینت و شیشه سکوریت، هزینه ساخت شیشه به عوامل زیادی از جمله نوع شیشه و رنگ های مختلف آن، مقاومت در برابر نور خورشید و گرما، مقاومت و دوام، ضخامت، اشکال غیراستاندارد و سایر موارد بستگی دارد. گزینه هایی که می توان به آن اضافه کرد.و… بستگی دارد و هر یک از این عوامل بر قیمت تمام شده شیشه تاثیر می گذارد. اما اگر بخواهیم قیمت این دو نوع شیشه را با هم مقایسه کنیم، باید گفت که شیشه لمینت نسبت به شیشه سکوریت قیمت بیشتری دارد و از نظر هر دو ماده، در این نوع شیشه لمینت از مواد گران تری استفاده می شود.

مزایای استفاده از شیشه لمینت چیست؟

از نظر امنیتی جنس شیشه لمینت از حمله و نفوذ به داخل خودرو جلوگیری می کند و از هرگونه نفوذ جلوگیری می کند و امنیت فضای داخلی خودرو را حفظ می کند و این نوع شیشه از نظر ایمنی بسیار کاربردی است زیرا حفظ و نگهداری سلامت جسمی مهمتر از هر سوال دیگری است..

  • این شیشه در برابر انفجار و گلوله مقاوم است.
  • لایه میانی شیشه لمینت آن را در برابر شکستگی مقاوم نگه می دارد.
  • افزایش استحکام این شیشه با افزایش لایه های میانی
  • در صورت استفاده از شیشه نشکن در لایه های شیشه لمینت، مقاومت حرارتی آن افزایش یافته و در طیف رنگ های مختلف موجود می باشد.

به همین دلایل از این نوع شیشه در جلوپنجره خودروها استفاده می شود و می توان گفت بهترین گزینه در تولید شیشه است و هر روز در زمینه تولید خودرو سعی می شود از شیشه و موادی استفاده شود که دارای بهترین کارایی و بهترین امنیت.