منو سایت

درمان زانو درد در سالمندان چگونه است؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
درمان زانو درد در سالمندان چگونه است؟

درمان زانو درد در سالمندان همیشه یک چالش است. سیستم اسکلتی عضلانی با افزایش سن بدتر می شود، به همین دلیل سالمندان در معرض بیماری هایی مانند آرتریت، سیاتیک، دیسک گردن و کمردرد قرار می گیرند. این بیماری می تواند هر مفصلی را درگیر کند، اما ظاهر آن بیشتر در زانوها، استخوان های کوچک بدن به ویژه انگشتان، استخوان ران و مهره های کمر دیده می شود. سایش استخوان، کاهش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی، خشکی و درد مفاصل از مهم ترین علائم آرتریت هستند. پزشکان استفاده از طب فیزیکی و توانبخشی را برای درمان این بیماری توصیه می کنند. البته درمان به معنای کنترل بیماری است. هیچ درمان قطعی برای آرتریت وجود ندارد. اگر سالمندی در خانه دارید که از درد زانو رنج می برد، خواندن این مقاله می تواند کمک کننده باشد.

درمان زانو درد در سالمندان با دارو

درمان دارویی اولین خط درمان زانو درد در سالمندان است. این داروها نمی توانند بیماری را برای همیشه درمان کنند، اما در کاهش درد و التهاب موثر هستند. برخی از داروها از طریق دهان مصرف می شوند، در حالی که برخی دیگر به داخل مفصل تزریق می شوند. برخی از مکمل ها مانند گلوکزامین کندرویتین (GLUCOSAMINE) را می توان همراه با آنها تجویز کرد. این مکمل باعث ترمیم غضروف مفاصل و کاهش درد مفاصل می شود.

درمان زانو درد در سالمندان با ورزش

تمرینات ورزشی برای درمان زانو درد در سالمندان اهداف اصلی زیر را دنبال می کند:

 • تقویت عضلات
 • مسکن درد
 • کنترل بیماری
 • کیفیت زندگی بهتر

مهمترین سوال بیماران این است که چه نوع ورزشی برای کنترل آرتروز مناسب است؟ در این صورت باید با پزشک متخصص مشورت کنید، زیرا هر بیمار شرایط جسمانی فردی دارد و نمی توان از یک نسخه برای همه استفاده کرد. به طور کلی، این تمرینات شامل حرکات تقویتی و کششی است که به طور کلی در سطح سبک تا متوسط ​​توصیه می شود. آنها برای اجرای آنها به کمک مربیان آموزش دیده نیاز دارند. هنگامی که بر حرکات مسلط شدید، می توانید این تمرینات را در خانه و با سایر اعضای خانواده انجام دهید.

کلید موفقیت داشتن یک برنامه ورزشی منظم بدون هیچ بهانه ای برای ترک است. ورزش در سالمندان از بروز یا پیشرفت بیماری های دیگر مانند افسردگی، آلزایمر، بیماری های قلبی عروقی و … جلوگیری می کند. به یاد داشته باشید که حرکات ورزشی باید تا یک قدم قبل از آستانه درد انجام شود. اگر در حین انجام حرکات احساس درد کردید، تمرین را متوقف کنید.

برای مشاوره با پزشک ارتوپد یا سایر پزشکان متخصص مانند متخصص گوارش، قلب، غدد و …. می توانید از خدمات مشاوره آنلاین مجتمع درمانکده استفاده کنید. مشاوره به صورت متنی، صوتی و تصویری به درخواست شما انجام می شود. این سرویس محدودیت جغرافیایی ندارد یعنی اگر ساکن شهرستان هستید می توانید از پزشکان متخصص درمانکده در تهران مشاوره بگیرید.

تصویر یک خانم و آقای مسن را نشان می دهد که در حال انجام حرکات کششی روی تشک هستند.

درمان زانو درد در سالمندان با فیزیوتراپی

یکی از موثرترین راه های درمان زانو درد در سالمندان فیزیوتراپی است. برای این منظور فیزیوتراپیست پس از مشاوره با ارتوپد و پس از بررسی وضعیت بیمار از تکنیک های مختلفی استفاده می کند:

الکتروتراپی

الکتروتراپی همان تکنیکی است که احتمالاً شنیده اید به نام «الکتریک درمانی». در این روش از جریان الکتریکی برای درمان زانو درد در سالمندان استفاده می شود. این جریان امواج ضربه ای ریز تولید می کند که به اعصاب و ماهیچه ها نفوذ می کند. در واقع این تکنیک فیزیوتراپی انرژی را به صورت جریان الکتریکی، پرتوهای نور، انرژی گرمایی، امواج صوتی و میدان الکترومغناطیسی به بدن منتقل می کند. انواع مختلفی از الکتروتراپی وجود دارد که از نظر شکل، اندازه، تابش و موج با یکدیگر متفاوت هستند. این تکنیک اهداف زیر را دنبال می کند:

 • تسکین و تسکین درد
 • خرابی را تعمیر کنید
 • افزایش جریان خون در ناحیه آسیب دیده
 • دامنه حرکتی عضلات را افزایش دهید
 • کاهش تورم و التهاب

ژیمناستیک اصلاحی

در این تکنیک فیزیوتراپ حرکات اصلاحی و ورزشی را با توجه به شرایط بیمار تجویز می کند. برای انجام آن نیازی به تجهیزات پزشکی ندارید، یک فیزیوتراپ می تواند از ابزارهای ورزشی مانند توپ پیلاتس، فوم غلتک و مانند آن استفاده کند. پس از چند بار تمرین، می توانید تمرینات را در خانه انجام دهید.

تصویر یک مربی یا فیزیوتراپیست را نشان می دهد که به یک مرد سالمند حرکات اصلاحی را آموزش می دهد.

درمان دستی

در این تکنیک فیزیوتراپیست از حرکات دست بر روی مفاصل و بافت های نرم بدن بیمار برای درمان زانو درد در سالمندان استفاده می کند. در نگاه اول به نظر می رسد روش درمانی همان ماساژ درمانی است. اما این دو تکنیک با یکدیگر متفاوت هستند. البته از ماساژ درمانی برای کاهش درد مفاصل و افزایش دامنه حرکتی مفاصل نیز استفاده می شود.

آب درمانی

آب درمانی یکی از تکنیک های موثر فیزیوتراپی در درمان زانو درد در سالمندان است. در این مدت پزشک متخصص به بیمار توصیه می کند از آب گرم استفاده کند. آب گرم جریان خون را در بدن افزایش می دهد و به همین دلیل مشکلات مفصلی برطرف می شود. از مهمترین اهداف تمرینات فیزیوتراپی در آب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توانبخشی آسیب های مفصلی و عضلانی
 • دامنه حرکتی مفصل را افزایش دهید
 • تقویت عضلات
 • اسپاسم و گرفتگی عضلات را برطرف می کند
 • رساندن اکسیژن بیشتر به بافت های آسیب دیده

مشاوره با متخصص ارتوپد از تهران به شما کمک می کند تا بهترین روش را برای درمان زانو درد در سالمندان انتخاب کنید. برای مشاوره صوتی، تصویری و متنی با پزشکان متخصص مجرب در تهران می توانید از خدمات آنلاین سلامت درمانکده استفاده کنید.

آیا جراحی در درمان زانو درد در سالمندان موثر است؟

گاهی اوقات بیماری هایی مانند آرتریت آنقدر شدید هستند که مفاصل زانو آسیب جدی می بینند. در این شرایط، درمان های غیر جراحی زانو درد موثر نیست و جراحی به عنوان بهترین راه پیشنهاد می شود. در این مدت قسمت های آسیب دیده مفصل برداشته می شود و به جای آن از مفاصل مصنوعی استفاده می شود.

جراحی و درمان زانو درد در سالمندان نیز از طریق آرتروسکوپی که یک روش کم تهاجمی است قابل انجام است. در طی آن، پزشک چندین برش کوچک در قسمت های مختلف زانو ایجاد می کند. جراح ارتوپد یک لوله انعطاف پذیر به نام آرتروسکوپ را که یک دوربین کوچک در انتهای آن دارد، وارد مفصل می کند. دوربین تصاویر واضحی از مفصل را به مانیتور منتقل می کند. پزشک بسته به شدت و نوع آسیب درمان را انجام می دهد.

تصویر نمایی از مفصل زانو را نشان می دهد که پزشک با آرتروسکوپی آن را بررسی می کند.

از متخصص ارتوپدی در تهران نوبت آنلاین بگیرید

شما می توانید به راحتی از طریق سایت درمانکده از پزشک ارتوپد و سایر متخصصین پزشکی در سراسر استان تهران نوبت آنلاین بگیرید. درمانکد ادعا نمی کند که بهترین است اما سعی کرده است بهترین خدمات خود را با بهترین کیفیت در اختیار کاربران خود قرار دهد. رزرو نوبت آنلاین در این مجموعه رایگان است. همچنین در صورت نیاز می توانید از خدمات تست خانگی کلینیک نیز استفاده کنید. تجربه خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.