منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • روال مراقبت از مو چیست؟ روتین مو برای موهای سالم

روال مراقبت از مو چیست؟ روتین مو برای موهای سالم

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
روال مراقبت از مو چیست؟ روتین مو برای موهای سالم

مراقبت معمول از مو چیست و چه فایده ای برای موهای شما دارد؟ محصولات روتین مراقبت از مو چه چیزی را شامل می شود؟ عوامل تعیین کننده یک روتین مراقبت از مو چیست؟ مو نیز مانند پوست برای مبارزه با آلودگی، آب و هوای بد و آسیب هایی که ممکن است برای موها اتفاق بیفتد نیاز به مراقبت دارد. حتما می دانید که پوست جدا از اینکه می تواند زیبایی شما را تحت تاثیر قرار دهد، یک عامل محافظتی برای بدن است. صافی پوست شما احساس خوشایندی به شما می دهد، اما وظیفه اصلی پوست مقاومت در برابر ورود مواد تهاجمی است که باعث اختلال در سلامتی می شود. اما آیا مو عاملی برای سلامت انسان است؟ پاسخ آسان است! مو هیچ تاثیری بر سلامت بدن ندارد و هیچ عامل محافظتی برای بدن در ماهیت مو دیده نمی شود. در واقع مو بیشتر نمایانگر زیبایی فرد است.

موهای سالم و شاداب می تواند زیبایی شما را تا حد زیادی افزایش دهد. به همین دلیل بسیاری از محصولات مانند شامپو، ژل، سرم و …. در زمینه مراقبت از مو در بازار لوازم آرایشی و بهداشتی در دسترس عموم قرار می گیرد.

بسیاری از افراد در یک زمان به مراقبت از مو توجه زیادی می کنند و راه هایی برای تقویت آن در پیش می گیرند. اما بعد از مدتی از این کار خسته می شوند و همان روال را طی می کنند.

اما داشتن یک برنامه منظم می تواند تفاوت بزرگی در روتین مراقبت از موهای شما ایجاد کند. روتینی که شامل استفاده از محصولات و روش های مختلف مراقبت برای انواع مو می باشد. زیرا طبیعی است که روتین مراقبت از موهای صاف با روتین مراقبت از موهای مجعد متفاوت است.

با ما همراه باشید تا با روال مراقبت از مو آشنا شوید.

روتین مراقبت از مو چیست؟

موهای معمولی این یک روش آسان است که با استفاده از آن می توانید همیشه از موهای سالم و شاداب لذت ببرید. در واقع، مراقبت معمول از مو فراتر از استفاده از یک شامپوی خاص در حمام است. موارد زیادی وجود دارد که می تواند در مراقبت از بافت موهای شما موثر باشد. استفاده از شامپوی مخصوص موهایتان، استفاده از نرم کننده ها، انواع سرم ها و ماسک های مو، نحوه شستن موها، بایدها و نبایدها همگی بخشی از روتین مراقبت از موهای شما هستند. به عنوان مثال، روش های خشک کردن مو می تواند در دراز مدت بر سلامت مو تأثیر بگذارد.

روتین مراقبت از مو چیست؟

به طور کلی، مراقبت منظم از مو، روتین مراقبت از مو نامیده می شود. همانطور که گفتیم موهای معمولی و همچنین محصولات روتین مراقبت از مو برای موهای مختلف یکسان نیست و برای هر نوع مو با بافت متفاوت درمان های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال، روال مراقبت از موهای مجعد که عمدتاً خشک هستند، با روتین مراقبت از موهای صاف که تمایل به چرب شدن دارند، متفاوت است.

وسیله انجام الف موهای معمولی محصولات سالمی مانند شامپو، نرم کننده مو، ماسک مو، حوله، شانه یا برس، روغن مو، محصولات حالت دهنده مو و غیره وجود دارد. در زیر مروری خواهیم داشت بر عواملی که می توانند بر روال مراقبت از مو شما تأثیر بگذارند. پس با ما همراه باشید.

برای آشنایی با روش های رشد مو مقاله رشد سریع مو با یک ترفند ساده را مطالعه کنید.

عوامل تعیین کننده نوع روتین مراقبت از مو

همانطور که گفتیم، انواع موها نیاز به درمان های متفاوتی دارند. ما این عوامل تعیین کننده را در زیر بررسی کرده ایم:

عوامل تعیین کننده نوع روتین مراقبت از مو

1. بافت مو

بافت مو، بر اساس اینکه آیا صاف، مجعد، مجعد، گره خورده و غیره است، می تواند بر روتین مراقبتی مورد نیاز برای مراقبت از مو تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، موهای صاف بیشتر در معرض جریان هوا هستند و روغن به سرعت در مو پخش می شود. به همین دلیل موهای صاف زودتر از مدل های دیگر چرب می شوند. این در حالی است که بیشتر نقاط موهای مجعد خیلی کم در معرض هوا هستند و خیلی دیر چرب می شوند. به همین دلیل نمی توان از درمان های یکسانی برای این دو نوع موی مختلف استفاده کرد.

2. نوع مو

جدا از مدل مو که می تواند برای موهای چرب یا خشک موثر باشد، طبیعت خود مو نیز می تواند باعث خشکی یا چرب شدن موها شود. به طور کلی سه نوع مو وجود دارد که در مورد آنها زیاد شنیده اید. موهای معمولی، موهای خشک و موهای چرب. موهای چرب مستعد شوره سر هستند و همچنین بیش از سایر انواع مو در جذب کثیفی نقش دارند. اما خشکی مو می تواند منجر به شکنندگی مو و ریزش غیر ضروری مو شود. یک مدل موی معمولی، همانطور که از نامش پیداست، نه خیلی خشک است و نه خیلی چرب. در واقع بین این دو حالت قرار دارد و بهتر از دولت های دیگر است.

همچنین موهای نازک یا ضخیم تاثیر زیادی در انتخاب یک روال منظم مراقبت از مو دارد. طبیعی است که موهای نازک بیشتر در معرض آلودگی هستند و باید روش های منظم تری برای مراقبت در نظر گرفته شود.

3. استفاده از مواد شیمیایی

تا اینجا در مورد انواع مو در حالت طبیعی صحبت کردیم. اما باید در نظر داشته باشید که اگر چیزی به موهای خود زده اید، باید از روش های مراقبتی مختلفی نیز استفاده کنید. به عنوان مثال، روش های مراقبت از موهای کراتینه شده یا تیره مانند موهای معمولی نیست. علاوه بر این، اگر موهای خود را رنگ کرده اید، باید در نظر داشته باشید که مواد شیمیایی که روی موها اعمال می شود، حتی اگر بهترین نوع رنگ مو باشد، باز هم روی آن اثر منفی می گذارد و به همین دلیل باید از روش های معمول خودداری کنید. . برای موهای رنگ شده استفاده می شود

سیاه دانه خواص بی شماری برای مو دارد. برای اطلاعات بیشتر به مقاله خواص سیاه دانه مراجعه کنید.

4. سبک زندگی

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما سبک زندگی شما می‌تواند تأثیر زیادی بر روتینی که برای مراقبت از موهای خود انتخاب می‌کنید داشته باشد. به عنوان مثال اگر آب و هوای محلی که در آن زندگی می کنید و بیشتر اوقات خود را سپری می کنید گرم و آلوده باشد، موها بیشتر در معرض آلودگی و تهاجم قرار می گیرند و باید برای مراقبت از آن تلاش بیشتری کنید یا در موارد دیگر، اگر کار شما یا ورزشی که انجام می دهید باعث کثیف شدن و عرق کردن موهایتان می شود، باید از روش های منظم و دقیق تری برای مراقبت از موهای خود استفاده کنید.

روش های معمول مراقبت از مو در حمام

روتین مو مراحل مختلفی دارد. همچنین چه قبل از غسل و چه بعد از غسل این کار را انجام دهید در مراحل آن نیز موثر است. در این بخش مراحل موهای معمولی ما فضای داخلی حمام را شرح می دهیم.

روش های معمول مراقبت از مو در حمام

1. شستشوی مو

اولین قدم در مراقبت از مو، تمیز کردن مو است. شستشوی مناسب مو معمولا در حمام انجام می شود. در مرحله اول باید با توجه به نوع موهایتان شامپوی مخصوص تهیه کنید. یعنی برای موهای خشک از شامپوی مخصوص موهای خشک و برای موهای چرب از شامپوی مخصوص موهای چرب استفاده کنید. باید در نظر داشته باشید که شستن موها با شامپوی مخصوص دو بار در هفته کافی است. یعنی شستن موها با شامپوی مخصوص هر روز درست نیست. زیرا این شامپوها بسیار قوی هستند و می توانند به موهای شما آسیب برسانند. برای شستشوی منظم موها بهتر است از شامپوهای روزانه استفاده کنید.

برای استفاده از شامپو متناسب با حجم موهایتان، مقداری از شامپو را رقیق کرده و به ریشه سر ماساژ دهید. در این حالت نباید از فشار زیاد استفاده کنید. زیرا موها زمانی که خیس هستند بیشتر آسیب می بینند.

2. آبرسانی به مو

همانطور که گفتیم شامپو برای تمیز کردن موها استفاده می شود و به ریشه موها نیز زده می شود. توصیه می شود از نرم کننده ها در روتین مراقبت از مو استفاده کنید. نرم کننده ها و سرم ها روی موها اثر می گذارند و هرگز نباید ریشه ها را لمس کنند. انواع مختلفی از نرم کننده ها وجود دارد که می توانید از آنها برای آبرسانی و تغذیه موهای خود استفاده کنید. استفاده از نرم کننده به گونه ای است که می توانید روزانه از آن استفاده کنید، به خصوص اگر موهای خشکی دارید. به این صورت استفاده می شود که نرم کننده را به مدت 5 دقیقه روی موها بگذارید و سپس آن را با آب بشویید. با این حال، ماسک مو تأثیر بیشتری نسبت به حالت دهنده ها دارد. با این روش موها به بهترین شکل ممکن آبرسانی و تغذیه می شوند. ماسک مو یک لایه متراکم بر روی مو ایجاد می کند که حداکثر آبرسانی مو را فراهم می کند. توجه داشته باشید که استفاده از سرم مو بیش از دو بار در هفته توصیه نمی شود.

برای استفاده از ماسک حتما دستورالعمل ها را بخوانید و دنبال کنید. همچنین توجه داشته باشید که موهای خشک و موهای رنگ شده بیشتر از موهای معمولی و چرب به ماسک مو نیاز دارند.

مراحل انجام روتین مراقبت از مو بعد از حمام

اکنون که روال مراقبت از موهای حمام را یاد گرفته اید، می توانید مراحل زیر را بعد از حمام انجام دهید تا با کمترین آسیب از موهای خود مراقبت کنید.

مراحل انجام روتین مراقبت از مو بعد از حمام

1. خشک کردن مو

خشک کردن مو یکی از مهمترین موارد در روتین مراقبت از مو است. توجه داشته باشید که بستن حوله دور سر اصلا کار مناسبی برای مو نیست. بهتر است ابتدا صبر کنید تا موهایتان تا حد ممکن آب جذب کند. سپس با استفاده از حوله های نرم میکروفایبر، آب را از نقاط مرطوب روی سر خود تحت فشار ثابت به حوله منتقل کنید. توجه داشته باشید که کشیدن حوله روی سر می تواند باعث شکستن موهای شما شود.

همچنین به خاطر داشته باشید که سشوار کشیدن موها کار حساسی است. زیرا رطوبت مو را تا حد زیادی از بین می برد. اگر قصد سشوار کردن یا حالت دادن به موهای خود را دارید، باید محصولات مراقبت از موی مقاوم در برابر حرارت را در برنامه مراقبت از موی خود قرار دهید. همچنین مراقب باشید، پس از استفاده از محصولات حالت دهنده مانند ژل، موس و … باید سر خود را قبل از خواب بشویید تا این محصولات روی سرتان نمانند.

وازلین خواص زیادی برای مو دارد که می توانید در مقاله وازلین مو با آن آشنا شوید.

2. آبرسانی به مو

آبرسانی و تغذیه مو، از جمله خارج از حمام. منابع آب حمام باید پس از آبکشی شسته شوند. اما برخی از محصولات مراقبتی هستند که بعد از حمام استفاده می شوند و باعث می شوند آب و مواد مغذی به موهای شما برسد. این دسته شامل هر نوع سرم مو، ماسک مو، کرم و غیره است که بیشتر از نرم کننده های زیر دوش که می توانید برای تقویت و آبرسانی موهای خود استفاده کنید، روی موها باقی می مانند.

در این صورت موهای خشک و مجعد بیش از سایر مدل های مو به این عناصر نیاز دارند. همچنین توجه داشته باشید که اگر موهای مجعد دارید ابتدا موهای خود را با اسپری خیس کنید و سپس با برس یا شانه نرم کننده را بمالید.

3. استفاده از روغن های مختلف در روتین مراقبت از مو

روغن هایی وجود دارد که در طب سنتی برای مراقبت از مو توصیه می شود. روغن هایی مانند روغن زیتون و روغن نارگیل می توانند در حالت دهنده، آبرسانی و تغذیه موهای شما قبل از دوش گرفتن نقش داشته باشند.

استفاده از روغن های مختلف در روتین مراقبت از مو

برای استفاده از روغن باید با برس یا شانه به تمام قسمت های مو روغن بزنید سپس به دستشویی رفته و بعد از ۴۰ دقیقه آن را بشویید. توجه داشته باشید که اگر این زمان بیش از حد طولانی باشد، می تواند باعث جذب آلودگی مو از محیط شود. همچنین به خاطر داشته باشید که برای چرب کردن موهای مجعد باید ابتدا آن را خیس کنید تا بتوانید به تمام قسمت های آن دسترسی داشته باشید.

توصیه می شود بعد از حمام از روغن های سبک مانند روغن آرگان استفاده کنید زیرا به راحتی پاک می شوند.

آخرین کلمه

روتین مراقبت از مو یک روش منظم است که برای شادابی و سلامت مو استفاده می شود. بسته به نوع مو، روش ها متفاوت است. برای موهای خشک و مجعد، موهای معمولی استفاده از انواع نرم کننده ها را در حین و بعد از حمام کردن توصیه می کند. در حالی که برای موهای چرب و صاف، بهتر است از انواع آبرسان استفاده کنید.

در کل بهترین مراقبت معمول از مو به ترتیب استفاده از روغن مغذی قبل از استحمام، شستشوی صحیح موها با شامپو، استفاده از نرم کننده یا ماسک مو یا سرم مو در هنگام استحمام، خشک کردن مناسب موها و در نهایت استفاده از ماسک ها و کرم های مخصوص مو.

همچنین باید در نظر داشته باشید که بسته به حجم و نوع موهایتان، هر بار از نوع شامپو و نرم کننده و مقدار مناسب آنها استفاده کنید.

امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در مورد آن ارائه دهیم موهای معمولی به شما ارائه شده است. همچنین اگر سوالی در این زمینه دارید در قسمت نظرات برای ما ارسال کنید.