منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • عوارض رژیم کتوژنیک چیست؟ 10 عارضه جانبی رژیم کتو

عوارض رژیم کتوژنیک چیست؟ 10 عارضه جانبی رژیم کتو

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
عوارض رژیم کتوژنیک چیست؟ 10 عارضه جانبی رژیم کتو

عوارض رژیم کتوژنیک چیست؟ ? چگونه مقابله کنیم عوارض رژیم کتو ایستاده اید؟رژیم های مختلفی توسط متخصصین تغذیه، ورزش و سلامت و … ثبت شده است که با انجام تحقیقات روی هر کدام، کارشناسان متوجه شده اند که آیا این رژیم موثر است یا خیر. یکی از این رژیم ها که مبتنی بر مصرف و عدم مصرف برخی مواد غذایی ضروری برای بدن است، رژیم کتوژنیک است. این رژیم در واقع با کنترل مصرف کربوهیدرات، چربی و پروتئین راه حل مناسبی برای چربی سوزی و کاهش وزن ارائه می کند. اما عوارضی وجود دارد که نمی توان آنها را نادیده گرفت و بهتر است برای رفع این عوارض تصمیمات درست را از سر بگیریم.

در این مقاله با ما همراه باشید تا متوجه شوید عوارض رژیم کتوژنیک چیست؟ و چگونه می توان اثر آنها را به حداقل رساند.

رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم کتوژنیک رژیم غذایی مبتنی بر مصرف چربی و پروتئین و کاهش مصرف کربوهیدرات است. در واقع در این رژیم بیان می شود که برای کاهش وزن باید میزان کربوهیدرات های مصرفی را تا حد زیادی کاهش داد و میزان کالری مورد نیاز بدن در طول روز را از منابع پروتئینی و منابع چربی تامین کرد. این رژیم در ابتدا می تواند کمی سخت باشد. اما میزان چربی سوزی نسبت داده شده به این رژیم در تحقیقات نشان می دهد که کتوژنیک را می توان راهی سریع برای کاهش وزن در نظر گرفت. برای آشنایی بیشتر با جزئیات این رژیم به مقاله «رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم کتوژنیک چیست؟

با وجود این ادعاها، نمی توان عوارض جانبی رژیم کتوژنیک را نادیده گرفت. زیرا به هر حال در این رژیم شما منبع اصلی انرژی را قطع می کنید. با ما همراه باشید تا در مورد این عوارض بیشتر بدانید.

عوارض رژیم کتوژنیک چیست؟

همانطور که گفته شد، رژیم کتوژنیک مانند همه رژیم ها می تواند عوارض جانبی داشته باشد. بهتر است این عوارض را بشناسید تا اگر قصد دارید از این رژیم برای کاهش وزن استفاده کنید، راهکارهایی برای مقابله با آن در نظر بگیرید.

سخت ترین قسمت رژیم کتوژنیک روزهای اول رژیم است. در روزهای اول رژیم ممکن است عوارضی مانند تشنگی، خستگی، گرسنگی، اضطراب، لرزش و سرگیجه، بی حالی، حالت تهوع، سردرد، تعریق، یبوست و بوی بد دهان را تجربه کنید. بهتر است در کنار این رژیم راه حل هایی برای رفع این مشکلات در نظر بگیرید. در زیر به بررسی عوارض جانبی اصلی رژیم کتوژنیک خواهیم پرداخت.

اگر به دنبال راهی برای کاهش وزن هستید پیشنهاد می کنیم به مقاله بهترین راه کاهش وزن مراجعه کنید.

1. ریزش مو از عوارض رژیم کتو است

با توجه به کاهش میزان کالری و مواد مغذی موجود در مو، این امکان وجود دارد که بعد از 5 تا 6 ماه از شروع این رژیم، دچار ریزش شدید مو شوید. به همین دلیل توصیه در این زمینه استفاده از مولتی ویتامین ها در طول رژیم است. همچنین خواب کافی می تواند تا حد زیادی این عارضه را از شما دور کند. در نتیجه، ویتامین ها را در بدن حفظ کنید و همچنین خواب کافی برای جلوگیری از ریزش مو در طول رژیم کتوژنیک داشته باشید.

2. تاثیر رژیم کتو بر سنگ کلیه

اگر مستعد ابتلا به سنگ کلیه هستید، یعنی. اگر کلیه های شما تمایل به تشکیل سنگ دارند، رژیم کتوژنیک ممکن است احتمال این مشکل را افزایش دهد. البته جای نگرانی نیست زیرا تعداد افرادی که با رژیم کتوژنیک دچار سنگ کلیه می شوند بسیار کم است و اگر فردی این مشکل را داشته باشد به راحتی درمان می شود. اما به طور کلی توصیه می شود که اگر بدن شما مستعد ابتلا به سنگ کلیه است، قبل از شروع این رژیم با پزشک خود مشورت کنید.

3. تعریق بیش از حد در رژیم کتو

گاهی اوقات رژیم کتوژنیک می تواند بدن شما را مجبور به افزایش میزان آب دفعی کند. به همین دلیل پس از شروع این رژیم ممکن است بیشتر از قبل عرق کنید که گاهی باعث خارش پوست می شود.

تعریق بیش از حد در رژیم کتو

برای حل این مشکل ابتدا به پوشیدن لباس های نخی فکر کنید تا بتوانید تا حد زیادی با آن مقابله کنید. اگر تعریق آزاردهنده است، می توانید میزان کربوهیدرات های موجود در برنامه خود را به مقدار کمی افزایش دهید.

4. گرفتگی عضلات ناشی از عوارض کتو

برخی از افرادی که از رژیم کتو پیروی می کنند ممکن است گرفتگی عضلات را به عنوان یک عارضه جانبی رژیم کتوژنیک تجربه کنند. کاهش منیزیم در بدن می تواند باعث این مشکل شود. افراد ممکن است به خصوص در صبح با این مشکل مواجه شوند.

گرفتگی عضلانی ناشی از عوارض کتو

اگر در حین رژیم کتوژنیک با این مشکل مواجه شدید، برای حل آن باید مصرف آب خود را افزایش دهید. همچنین افزایش مصرف نمک خوراکی یددار نیز می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.

5. یبوست یکی از عوارض رژیم کتو است

یکی از عوارض جانبی اصلی رژیم کتوژنیک که توسط پزشکان گزارش شده است، یبوست است. علت اصلی یبوست کمبود آب در بدن است. به همین دلیل توصیه می شود در صورت بروز این مشکل در طول رژیم، مصرف آب خود را افزایش دهید. همچنین می توانید غذاهای دیگر را با فیبر بیشتری جایگزین کنید. از جمله غذاهای حاوی فیبر می توان انواع میوه ها و سبزیجات تازه را نام برد. به طور کلی مصرف آب و سبزیجات گزینه های خوبی برای تسلیم شدن هستند عوارض رژیم کتو هستند. برای رهایی از یبوست مقاله ماساژ شکم برای رفع یبوست را مطالعه کنید.

6. کاهش قدرت بدنی ناشی از مضرات رژیم کتو

بسیاری از اوقات، کاهش عملکرد بدنی به عنوان یک عارضه جانبی رژیم کتوژنیک ذکر شده است. اما باید در نظر داشته باشید که این عارضه کاملا موقتی است. در واقع، زمانی که این رژیم را شروع می کنید، مدتی طول می کشد تا بدن شما به خوردن چربی اضافی بدن عادت کند و ممکن است در ابتدای رژیم با مشکلات مشابهی مواجه شوید. در واقع وقتی این اتفاق برای شما می افتد، آن وقت است که باید مقاومت کنید تا بدنتان به آن عادت کند. بعد از چند روز بدن این حالت را می پذیرد و قدرت بدنی شما به حالت اولیه باز می گردد. همچنین، اگر این موضوع بیش از حد شما را آزار می دهد، می توانید مصرف کربوهیدرات خود را افزایش دهید.

7. از دست دادن استحکام استخوان عارضه اصلی رژیم کتوژنیک است

یکی از مهمترین و عمده ترین عوارض رژیم کتوژنیک این است که از طریق این رژیم مقدار زیادی بی کربنات از بدن خارج شده و خون اسیدی می شود. به همین دلیل، استخوان مواد معدنی خود از جمله کلسیم را آزاد می کند. کاهش سطح کلسیم در استخوان ها، استحکام استخوان را هدف قرار می دهد. به همین دلیل، نکته طلایی که هنگام پیروی از رژیم کتوژنیک وجود دارد و باید در نظر داشت، افزایش کلسیم موجود در غذایی است که مصرف می کنید.

8. کتو باعث اختلال در خواب می شود

یکی از عوارض رژیم کتوژنیک که بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد، اختلال خواب است. کاهش سطح انسولین و سروتونین باعث این مشکل می شود. برای مقابله با این اختلال باید از غذاهایی که پروتئین زیادی دارند مانند صبحانه قبل از خواب استفاده کنید.

کتو باعث اختلال در خواب می شود

همچنین مصرف برخی از موادی که مقدار کمی کربوهیدرات دارند توصیه می شود. با مصرف این غذاها می توانید انرژی لازم برای خواب عمیق را دریافت کرده و خوابی آرام و بدون مزاحمت را تجربه کنید. برای آشنایی با روش های درمان بی خوابی مقاله «درمان بی خوابی» را بخوانید.

9. توانایی بازیابی وزن

از آنجایی که رژیم کتو بسیار محدود کننده است، متخصصان سلامت می گویند که این رژیم برای پیروی طولانی مدت برنامه خوبی نیست. به همین دلیل بهتر است این رژیم را به مدت 30 تا 90 روز انجام دهید و سپس برنامه غذایی پایدارتری را دنبال کنید. زیرا یکی از عوارض رژیم کتوژنیک این است که اکثر افراد به محض کاهش وزن زیاد این رژیم را کنار می گذارند و روند قبلی را از سر می گیرند که منجر به بازیابی وزن و همچنین افزایش وزن از حالت اول می شود.

10. خطر دیابت و شرایط از قبل موجود در رژیم کتو

زمانی که رژیم کتو به درستی انجام شود، حاوی مقدار زیادی سبزیجات و منابع کم چرب پروتئین حیوانی است. اما باید مراقب باشید که ممکن است بدن هر فردی با بدن فرد دیگر متفاوت باشد. به همین دلیل است که بسیاری از کارشناسان بهداشتی نگران افرادی هستند که رژیم کتوژنیک دارند، به خصوص کسانی که بدون راهنمایی پزشک یا متخصص تغذیه آن را امتحان می کنند. این رژیم می تواند سطح کلسترول را افزایش دهد که می تواند به طور قابل توجهی خطر بیماری قلبی را افزایش دهد. در مقاله علائم دیابت به طور کامل به بررسی روش های درمان و علائم دیابت پرداخته ایم که می خوانید.

چگونه می توان با رژیم کتوژنیک هیچ عارضه ای نداشت؟

چیزی که بر کسی پوشیده نیست این است که تمام عوارض رژیم کتوژنیک موقتی است و با گذراندن دوران سخت این رژیم که معمولاً در روزهای اول سخت ترین است، می توانید از مزایای این رژیم بهره مند شوید. که چربی سوزی و کاهش وزن است. اما راه حل هایی وجود دارد که به وسیله آنها می توان عوارض رژیم کتوژنیک را تا حد زیادی به حداقل رساند.

چگونه با رژیم کتوژنیک از عوارض جلوگیری کنیم؟
  • در این رژیم باید مقدار زیادی آب بنوشید. مصرف آب می تواند تا حد زیادی با عوارض جانبی رژیم کتوژنیک مقابله کند.
  • در مرحله بعد برای مواجهه با کمترین میزان فقر انرژی در بدن بهتر است میزان چربی را که باید مصرف کنید در نظر بگیرید و کمتر از میزان چربی گفته شده مصرف نکنید.
  • مصرف نمک می تواند تا حد زیادی مشکلات ناشی از رژیم کتوژنیک را حل کند.
  • همچنین در این مدت مکمل های ویتامین را از سر بگیرید. زیرا در رسیدن به مواد مورد نیاز برای متابولیسم قسمت های مختلف بدن کمک زیادی می کند.

پیشنهاد می کنیم در کنار رژیم به ورزش های سبک نیز بپردازید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ورزش برای کاهش وزن، به مقاله «بهترین ورزش برای کاهش وزن» مراجعه کنید.

آخرین کلمه

در اینجا چیزی است که ما بررسی کردیم عوارض رژیم کتوژنیک چیست و از چه غذاهایی می توان برای کاهش عوارض این رژیم استفاده کرد؟ همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که این رژیم را باید با تحقیق و مشورت با پزشک انجام دهید. زیرا بدن هر فردی با بدن فرد دیگر متفاوت است. این بدان معنی است که این رژیم ممکن است برای برخی افراد موثر باشد. اما برای سایر افراد بسیار مضر و خطرناک تلقی می شود.

امیدواریم با توجه به دانش توانسته باشیم اطلاعات مفیدی پیدا کنیم عوارض رژیم کتو به شما ارائه شده است. همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال بدون پاسخ در قسمت نظرات لند اسپا برای ما ثبت نام کنید.