منو سایت

ماساژهای مناسب برای افزایش قد کودکان

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ماساژهای مناسب برای افزایش قد کودکان

مرور: بر اساس نظریه متخصصان طب سنتی، تغذیه، ورزش و ماساژ نقش بسیار موثری در افزایش قد کودکان دارد. والدین می توانند رشد فرزندان خود را با بررسی یک سری نکات زیر نظر داشته باشند.

امروزه اکثر مردم از قد خود ناراضی هستند و دوست ندارند فرزندانشان کوتاه قد باشند. بنابراین دست به کار شدند و به دنبال راه حل های مختلف در این زمینه بودند. بسیاری از آنها معتقدند که قد بلند به دلایل زیادی جذاب تر و بهتر است. جالب است بدانید ماساژ یکی از روش هایی است که تاثیر زیادی در رشد کودک شما دارد. اگر رشد مناسب فرزندتان برایتان مهم است اما زمان و دانش کافی برای انجام ماساژ ندارید، می توانید از خدمات نگهداری از کودک در کرج استفاده کنید.

تاثیر ماساژ در افزایش قد کودک

بر اساس نظریه متخصصان طب سنتی، تغذیه، ورزش و ماساژ نقش بسیار موثری در افزایش قد کودکان دارد. والدین می توانند رشد فرزندان خود را با بررسی یک سری نکات زیر نظر داشته باشند. والدین حتما باید در نظر داشته باشند که رشد استخوانی کودک نباید از رشد تقویمی عقب بیفتد. ماساژ دادن کودک نه تنها قد او را افزایش می دهد. بلکه باعث آرامش و افزایش صمیمیت مادر و فرزند می شود. در واقع ماساژ نوعی ورزش است که مواد جامدی را که با ورزش خارج نمی شوند از بدن خارج می کند و همچنین باعث جابجایی مواد از یک اندام به عضو دیگر می شود. اگر سلامت و رشد مناسب فرزندتان برایتان مهم است با مراجعه به آسانیسم می توانید درخواست پرستار در منزل را ثبت کنید و برنامه تغذیه، ماساژ و رشد کودک خود را به او بسپارید.

ماساژ دادن

دلاک به معنای مشت یا ماساژ است و در طب سنتی بسیار مهم است. در طب سنتی گفته می شود که ماساژ اثرات روغن های شفابخش را به عمق بدن منتقل می کند. به طور کلی ماساژ تاثیر زیادی بر رشد قد و وزن نوزادان و کودکان دارد و باعث پیشرفت مثبت در الگوی خواب آنها می شود. استفاده از ماساژ در ورزش یکی از رایج ترین کاربردهای ماساژ است. ورزشکاران قبل از شروع تمرین با ماساژ عضلات خود را آماده می کنند و بعد از تمرین عضلات خود را ماساژ می دهند تا مواد زائد از بین برود و گرفتگی از بین برود. باید دانست که ماساژ قبل از تمرین در حالت سبک تا سنگین و ماساژ بعد از تمرین با روغن بابونه و رازیانه در حالت سنگین به سبک انجام می شود.

ماساژ چگونه به رشد بدن کمک می کند؟

شاید از خود بپرسید که چگونه ماساژ درمانی می تواند به بلندتر شدن شما کمک کند. در پاسخ به این سوال باید گفت که اگرچه ماساژ ارتباط مستقیمی با استخوان ها و ستون فقرات ندارد. اما به تحریک غدد و هورمون هایی که بر رشد قد تأثیر می گذارند کمک زیادی می کند. لازم به ذکر است که سال هاست که ماساژ در فرهنگ های مختلف به عنوان یک منبع آرامش شناخته شده است، اما امروزه همه مردم می دانند که علاوه بر آرامش، فواید دیگری نیز دارد و می تواند بسیاری از بیماری ها را درمان کند. به همین دلیل ماساژ انواع مختلفی دارد که هر کدام از تکنیک های خاصی استفاده می کنند و فواید آنها نیز متفاوت است. در زمینه افزایش قد با ماساژ، کارشناسان معتقدند با تحریک تعدادی از نقاط خاص بدن می توان به طور طبیعی قد را افزایش داد.

فرم 2

غده هیپوفیز مهمترین غده ای است که بر قد تاثیر می گذارد و مسئول ترشح هورمون رشد است. این غده بسیار کوچک و به اندازه یک نخود است که در پایه مغز قرار دارد. یکی از توانایی های این غده ترشح مواد شیمیایی است که به بهبود عملکرد بدن کمک می کند. برخی از شرایط سلامتی میزان هورمون های رشد را در بدن محدود می کند و این مشکل می تواند بر قد کودک تاثیر بگذارد. نقاط خاصی در بدن همه افراد وجود دارد که با فشار دادن و تحریک انرژی در این نقاط می توان عضلات و استخوان های کودک را تقویت کرد و باعث رشد بیشتر استخوان های او شد.

تکنیک های ماساژ برای افزایش قد

  • انگشت شست: برای افزایش قد یکی از بهترین و مهم ترین نکاتی که برای تحریک غده هیپوفیز بسیار موثر است انگشت شست کودک است که تنها با یک فشار جزئی به انگشت می تواند غده هیپوفیز را تحریک کند. شما باید بسیار مراقب باشید که فشار بسیار ملایم باشد. این کار باعث افزایش جریان انرژی به غده هیپوفیز می شود و باعث ترشح بیشتر هورمون رشد می شود.
  • انگشتان پا: نکته دیگری که فشردگی باعث افزایش قد می شود، انگشت پا است. فشاری که روی آن نقطه وارد کردید. این فشار مانند فشاری است که به انگشت شست خود وارد می کنید، این فشار غده هیپوفیز را تحریک می کند و هورمون هایی را که مسئول رشد قد هستند فعال می کند.

به یاد داشته باشید که باید هر یک از این نقاط را دو بار در روز فشار دهید تا نتیجه بهتری بگیرید. بهتر است این کار را صبح انجام دهید زیرا ذهن آزادتر است و به خاطر داشته باشید که هر بار که این نقاط را فشار می دهید 15 تا 20 دقیقه وقت بگذارید.

غده هیپوفیز

وجود این غده تاثیر زیادی بر رشد و بلوغ انسان در دوران کودکی دارد. این غده غده هیپوفیز است که در واقع بافت کوچک و بسیار مهمی است که در انتهای مغز قرار دارد. این غده یک سری هورمون های خاص را در جریان خون کودک ترشح می کند که عملکردهای خاص و ضروری بدن را کنترل می کند. مانند تولید مثل، رشد کودک و عملکرد تیروئید. حتما تا به حال فهمیده اید که این غده به عنوان مهمترین غده در بدن کودک در نظر گرفته می شود زیرا در هر لحظه وظایف مهمی را در بدن انجام می دهد.

غده هیپوفیز چه هورمون هایی ترشح می کند؟

غده هیپوفیز شش هورمون مختلف را در بدن ترشح و توزیع می کند که در ادامه با هر کدام آشنا خواهید شد.

  1. هورمون محرک تیروئید (TSH): عملکرد غده تیروئید را در بدن کنترل می کند
  2. هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH): این هورمون با استفاده از غدد فوق کلیوی سعی در تحریک تولید آدرنالین در بدن دارد.
  3. هورمون محرک فولیکول مو (FSH): این هورمون در دوران بلوغ نقش بسیار ویژه ای دارد و در تولید مثل انسان نیز بسیار موثر است.
  4. هورمون لوتئینیزه کننده (LH): این هورمون به رشد جنسی افراد و همچنین کنترل تولید مثل کودکان در آینده کمک زیادی می کند.
  5. هورمون رشد (GH): این هورمون در کنترل افراد در دوران کودکی و بلوغ بسیار موثر است.
  6. پرولاکتین (PRL): این هورمون تولید شیر را در زنان در دوران بارداری کنترل می کند.

به دلیل ترشح کم یا زیاد هورمون ها، اختلالات زیادی در بدن کودکان و حتی بزرگسالان ایجاد می شود. یکی از این بیماری ها آکرومگالی است.

آکرومگالی

آکرومگالی یک بیماری نادر است که در اثر هورمون رشد بیش از حد از یک تومور در غده هیپوفیز ایجاد می شود. این مشکل باعث افزایش قد در کودکان (غول ها) و در بزرگسالان باعث رشد بیش از حد برخی از استخوان ها و بافت ها در طولانی مدت می شود.

روغن های مناسب برای ماساژ کودک و فواید آنها

همانطور که اشاره شد؛ ماساژ دادن نوزاد برای رشد قد او بسیار مفید است. معمولا از روغن هایی که خواص زیادی دارند برای ماساژ استفاده می شود. این روغن ها اسید لینولئیک زیادی دارند و برای کودکان بسیار مناسب هستند. اما آیا تا به حال فکر نکرده اید که چگونه این روغن ها به رشد آن کودک کمک می کنند؟ و چرا برخی از روغن ها برای پوست کودک مناسب تر از بقیه هستند و برخی دیگر نه؟

هر روغن گیاهی حاوی روغن های اشباع نشده بهترین روغن برای پوست کودک شماست. قطعا روغن های مختلفی برای ماساژ کودک وجود دارد. اما روغن هایی که در فصول خاصی استفاده می شوند تاثیر بیشتری روی بدن دارند.

فرم 3

روغن های مناسب برای فصل تابستان

روغن نارگیل

در بین روغن ها یکی از بهترین گزینه ها برای ماساژ کودک در فصل تابستان استفاده از روغن نارگیل است. این روغن بافت بسیار سبکی دارد که به راحتی جذب پوست می شود و دو ویژگی خاص این روغن خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی آن است که پوست کودک شما را نرم و صاف می کند. برای ماساژ کودک لازم است روی پوست نوزاد روغن ریخته و در جهت رشد مو شروع به ماساژ کنید. این کار از مسدود شدن منافذ پوست جلوگیری می کند. به یاد داشته باشید که هر کاری نیاز به تجربه، مهارت و آگاهی کافی از مسائل مربوط به این کار دارد، پس بهتر است از امور فرزندان خود غافل نشوید و در صورت نداشتن تجربه برای استخدام پرستار در منزل اقدام کنید.

روغن کنجد

این روغن بافت بسیار سبکی دارد و به همین دلیل به کودک شما احساس آرامش و نشاط خاصی می دهد. در واقع می توان گفت بهترین روغنی که می توانید در تابستان برای ماساژ نوزادتان استفاده کنید روغن کنجد است. این روغن جدا از احساس آرامشی که به کودک می دهد باعث سلامت استخوان های کودک شما نیز می شود.

روغن های مناسب برای فصول زمستان

روغن خردل

روغن خردل بهترین روغن برای ماساژ پوست کودک در زمستان است. اما یک نکته بسیار مهم در مورد روغن خردل این است که نباید این روغن را در تماس مستقیم با پوست کودک قرار دهید و برای رقیق کردن این روغن باید از روغن حامل گیاهی استفاده کنید. با این کار می توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید و از مزایای آن بهره مند شوید.

روغن های مناسب برای کودکان با پوست خشک و حساس

روغن بابونه

روغن بابونه یک انتخاب عالی برای ماساژ کودکان با پوست بسیار حساس است. یکی از مزایای این روغن این است که می توان از آن در کودکان مبتلا به قولنج استفاده کرد زیرا خواب راحت را برای کودک شما تضمین می کند. این روغن سرشار از اسید لینولئیک است که فواید زیادی برای کودک شما دارد.

روغن کالاندولا

روغن کالاندولا یک روغن گیاهی است که اثر تسکین دهنده ای روی پوست کودک شما دارد. این روغن برای استفاده روزانه بسیار مناسب است زیرا باعث تحریک بینی نوزاد نمی شود.

اکنون با درک این اطلاعات می دانید که ماساژ کودک تاثیر زیادی در رشد قد و آرامش جسمی و روحی آن کودک دارد و حتی با روغن های مناسب برای ماساژ کودک آشنا شده اید.

آسانیسم خدمات نگهداری از کودکان را در خانه ارائه می دهد

بسیاری از والدین برای مراقبت از کودک و جنبه های مختلف جسمی، تغذیه ای و آموزشی آن وقت ندارند. اگر همچنان نگران قد و رشد استخوان فرزندتان هستید، می توانید از یک پرستار کمک بگیرید. به یاد داشته باشید که اگر قصد استخدام پرستار کودک در منزل را دارید، حتما یک پرستار مورد اعتماد و حرفه ای استخدام کنید، زیرا رعایت نکردن این شرایط می تواند آسیب جدی و خطرناکی به فرزند دلبندتان وارد کند. موسسه آسانیسم با مجموعه ای از کادری متخصص و متخصص برای کمک به شما والدین عزیز آماده همکاری و اعزام پرستاران نوزاد و حتی پرستاران ارشد به منازل شما می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با شماره 02191304433 تماس حاصل فرمایید.