منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • ماساژ چشم آموزش ماساژ چشم برای بهبود بینایی

ماساژ چشم آموزش ماساژ چشم برای بهبود بینایی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ماساژ چشم آموزش ماساژ چشم برای بهبود بینایی

ماساژ چشم این برای چیست؟ چشم و بینایی یکی از موهبت هایی است که خداوند به انسان داده است. افرادی که نابینا هستند یا بینایی خود را از دست داده اند به خوبی اهمیت این موضوع را درک می کنند. شاید درست باشد که بگوییم در بین اعضای بدن، در طول روز بیشتر از چشم استفاده می شود. همه حرفه ها، به خصوص آنهایی که نیاز به نشستن فرد در پشت کامپیوتر دارند، ارتباط مستقیمی با دید شما دارند. به همین دلیل باید راهکارهایی برای تقویت بینایی و تسکین چشم اندیشید. مصرف انواع ویتامین ها، ورزش های مخصوص چشم و ماساژ چشم از جمله روش هایی است که برای تقویت عملکرد چشم استفاده می شود و در اینجا به ماساژ چشم می پردازیم.

ماساژ چشم می تواند تاثیر مثبتی بر بینایی داشته باشد و خستگی چشم را برطرف کند. همچنین با ماساژ برخی دیگر از نقاط بدن که به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر سلامت چشم و بینایی تأثیر می گذارد، می توان شاهد بهبود ویژگی های بینایی فرد بود.

برای اطلاعات جامع در این مورد با ما همراه باشید آموزش ماساژ چشم آن را بگیرید.

برای دید بهتر، مراکز حساس چشم را ماساژ دهید

اکنون می توانید مراکز واکنش حساس نزدیک چشم را ماساژ دهید تا مشکلات چشمی برطرف شود. روشی که می خواهیم به آن نگاه کنیم توسط Daresa Primer با موفقیت استفاده شده است:

اگر عضلات اطراف چشم منقبض شوند باعث کشیدگی کره چشم و اختلال در وضعیت طبیعی آن شده و گردش خون کره چشم را مسدود کرده و باعث دوربینی و کوتاه بینی می شود.

انقباض ماهیچه های پلک، گاهی مالش کره چشم و در نهایت باعث بیماری آب مروارید می شود. در صورت انقباض ماهیچه های چشم، مجاری تخلیه چشم به سرعت بسته می شود و فرآیند تخلیه به درستی انجام نمی شود و در نتیجه به دلیل تجمع ترشحات، فرد دچار گلوکوم می شود.

برای شل شدن عضلات چشم، مراکز واکنش زیر هر دو چشم را با انگشت وسط ماساژ دهید. در حین ماساژ دادن این کانون ها به آن فشار وارد کنید. به طوری که احساس سفت و منقبض شدن ماهیچه ها کنید.

وقتی متوجه سفت شدن یک عضله می شوید، احتمالاً یک نقطه سفت پیدا می کنید یا عضلات زیر انگشتان پا را احساس می کنید. هنگامی که مراکز حساس واکنشی چشم را تحریک می کنید، در واقع بلافاصله به آنها انرژی و زندگی می دهید.

اکنون که در مورد ماساژ چشم بسیار گفتیم، بیایید آن را انجام دهیم آموزش ماساژ چشم برای بهبود بینایی که شامل 5 مرحله می باشد. برای یادگیری مراحل آموزش ماساژ چشم با ما همراه باشید.

استخوان های حدقه چشم را ماساژ دهید

در حالی که چشمان خود را بسته نگه دارید، از انگشت وسط خود برای ماساژ حدقه چشم و قسمت داخلی آن تا پل بینی استفاده کنید. این حرکت را 8-10 بار تکرار کنید تا اثر روی چشمان شما بپوشاند. این حرکت می تواند به افزایش گردش خون در صورت کمک کند و اکسیژن و مواد مغذی بیشتری را به گلبول های قرمز اطراف چشم شما برساند.

استخوان های حدقه چشم را ماساژ دهید

نقاط حساس چشم را فشار دهید

روی نقاط حساس چشم، درست زیر استخوان داخلی ابرو، به مدت 3 ثانیه فشار دهید. سپس همین کار را با شقیقه انجام دهید و آن قسمت را فشار دهید. با این کار نواحی مختلف ماهیچه های صورت که وظیفه پلک زدن و نگه داشتن پلک را بر عهده دارند را تحریک می کنید.

فشار روی نقاط حساس چشم

قسمت داخلی چشم را فشار دهید

با انگشتان شست، ناحیه بالای گوشه داخلی چشم را که چین پلک شروع می شود، به آرامی فشار دهید. این نواحی را به آرامی فشار داده و رها کنید. این تمرین را 5 بار تکرار کنید. با این کار به کاهش فشار بین چشم ها کمک می کنید.

فشار روی نقاط داخلی چشم

شقیقه های خود را ماساژ دهید

با استفاده از انگشتان میانی، ناحیه توخالی شقیقه ها را در طرفین صورت خود با حرکات بالا و پایین ماساژ دهید. ماساژ این ناحیه را به مدت 1 دقیقه ادامه دهید. این می تواند به کاهش هر گونه تنش در شقیقه ها کمک کند و به شما احساس آرامش بدهد.

شقیقه ها را ماساژ دهید

پشت سر را ماساژ دهید

با نوک انگشتان اشاره، ناحیه پشت جمجمه، درست پشت چشم ها را به آرامی ماساژ دهید. مراقب باشید زیاد فشار ندهید زیرا این ناحیه بسیار حساس است. ماساژ این ناحیه را به مدت 1 دقیقه ادامه دهید.

استفاده از تکنیک های ساده در برنامه روزانه این ورزش چشم برای حفظ سلامت چشم با ماساژ دادن آنها بسیار عالی است.

فواید ماساژ چشم چیست؟

ماساژ چشم چه فایده ای دارد و چه فوایدی می توان از آن به دست آورد؟

فواید ماساژ چشم

1. تسکین سردرد و خستگی چشم

با گذشت زمان، فشار چشم، چه در اثر نور زیاد یا کم، می تواند باعث سردردهای جدی شود. همچنین نشستن طولانی مدت پشت سیستم می تواند باعث این مشکل شود. با ماساژ چشم می توانید خستگی چشم را از بین ببرید و از سردرد جلوگیری کنید. با ماساژ چشم، خون و مواد مغذی بیشتری به چشم شما می رسد که باعث کاهش درد و خستگی می شود. اگر می خواهید با ماساژ برای سردرد آشنا شوید به مقاله ماساژ برای سردرد مراجعه کنید.

2. ماساژ چشم برای رفع خستگی و خشکی چشم

ماساژ هوشمند چشم گردش خون را در چشمان شما بهبود می بخشد، چشمان شما را تحریک می کند و به آرامی نقطه مناسب را فشار می دهد و به چشمان شما استراحت کامل می دهد. در نتیجه چشم های قرمز، خارش، خشک و خسته ناشی از خیره شدن طولانی مدت به صفحه های دیجیتال است. در طول روز، ماساژ ملایم چشم چشمان شما را شاداب و هیدراته نگه می دارد و تولید اشک طبیعی را تحریک می کند. به همین دلیل می تواند از خشکی چشم جلوگیری کند.

3. درد عضلات چشم را تسکین می دهد

کره چشم شما شش ماهیچه دارد. این عضلات طوری کار می کنند که بتوانید به طور موثر به اطراف نگاه کنید. شما همچنین دو ماهیچه دارید که دائماً پلک می‌زنند تا از آلودگی، رطوبت و گرد و غبار به چشم‌هایتان آسیب نزند. پلک زدن چشمان شما را مرطوب نگه می دارد و اشک حاوی آنتی بادی های قدرتمندی است که از چشمان شما در برابر عفونت محافظت می کند.

به هر حال، منطقی است که چند دقیقه در طول روز برای تسکین ناراحتی عضلانی اطراف چشم وقت بگذارید. ماساژ چشم از فشار ملایمی برای هدف قرار دادن و تسکین حساس ترین نواحی چشم استفاده می کند و به شما این امکان را می دهد که در عضلات چشم خود احساس آرامش بیشتری نسبت به قبل داشته باشید.

4. با ماساژ چشم از سلامت بینایی حمایت کنید

با ماساژ چشم برای بهبود بینایی شما می توانید سلامت بینایی خود را حفظ کنید. ماساژ چشم به بهبود گردش خون در اطراف چشم کمک می کند. علاوه بر این، طب فشاری عضلات اطراف چشم را در بیماری هایی مانند گلوکوم ایمن نگه می دارد.

5. پف چشم و سیاهی دور چشم را کاهش می دهد

افزایش سن، رژیم غذایی و آلرژی عواملی هستند که منجر به سیاهی و پف چشم می شوند. کمبود خواب یا خستگی عمومی نیز می تواند دلایل دیگری باشد. ماساژ چشم با بهبود گردش خون می تواند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند. برای از بین بردن سیاهی و گودی دور چشم مقاله “درمان کیسه زیر چشم” را بخوانید.

راه های بهبود بینایی

بهبود گردش خون در پیشانی و شقیقه ها باعث رفع خستگی چشم می شود. برای تقویت بینایی ویتامین های A و C مفید هستند.از آنجایی که خوردن سالاد تازه به مقدار کافی برای تامین ویتامین های لازم برای بینایی مشکل است، استفاده از آب میوه توصیه می شود. در زیر راه هایی را که برای این کار پیشنهاد می شود مورد بحث قرار داده ایم:

ماساژ چشم برای بهبود بینایی

1.تحریک کلیه ها برای تقویت چشم

دو عضو مهمی که بر عملکرد طبیعی چشم ها تأثیر می گذارند، کلیه ها هستند. با ماساژ می توانید مراکز واکنش حساس واقع در مرکز دست و پا، کلیه ها را تحریک کنید.

تصاویر 10 و 13 را ببینید. شکل های 7 و 9 نشان دهنده مراکز رفلکس کلیه هستند که می توانید با ماساژ دادن چشم ها را تحریک کنید.

2. ماساژ دادن عضلات پیشانی

این کار را برای هر دو چشم انجام دهید. سپس به سمت عضلات پیشانی (درست بالای ابروها) حرکت کنید. اگر یک سری ماهیچه های منقبض شده را در این ناحیه احساس کردید، می دانید که عضله ای را پیدا کرده اید که احتمالاً جریان طبیعی انرژی الکتریکی را در مسیر مراکز واکنش حساس مسدود می کند. فشردن این عضله می تواند بسیار دردناک باشد زیرا مسیر انرژی الکتریکی حیاتی مسدود شده است.

ماساژ مراکز رفلکس اطراف چشم می‌تواند به بهبود و اصلاح چشم‌های بد و برآمده، چشم‌های حساس به نور و آسیب‌دیده و چشم‌های مایل که به دلیل کشیدگی و تنش عضلانی آسیب دیده‌اند، کمک کند.

ماساژ دادن و نوازش ملایم سر نیز می تواند جان تازه ای به چشم ها بدهد (به بخش تحریک مراکز حساس سر مراجعه کنید).

پیشنهاد می کنیم برای رفع خستگی مقاله “ آموزش ماساژ برای رفع خستگی ” را مطالعه کنید.

3. شستشوی چشم طبیعی تماما

یکی دیگر از راه های کمک به بازگشت چشم به حالت طبیعی، استفاده از عسل است. فقط یک قطره عسل رقیق شده را در چشمان خود بریزید. در مدت زمان بسیار کوتاهی متوجه بهبودی در بینایی خود خواهید شد. ابتدا برای چند ثانیه چشمان شما را مانند آتش می سوزاند، اما اشک ها شسته می شوند. نقل قول در این مورد به شرح زیر است:

یک بار شب کوری داشتم و تصمیم گرفتم از این روش استفاده کنم. مدت کوتاهی پس از استفاده از آن، مجبور شدم در تاریکی شب رانندگی کنم. جالب اینجاست که دید من در هنگام رانندگی با دید من در هنگام رانندگی در نور روز یکسان بود. این اتفاق سال ها پیش افتاد و من هنوز می توانم شب ها را خوب ببینم. من فقط حدود 10 روز از عسل استفاده کردم و به دلیل مشغله کاری فراموش کردم از آن استفاده کنم.

4. لمس چشم ها با کف دست

روش دیگری که به بینایی چشم کمک می کند، پوشاندن آن با کف دست است. با این روش می توانید بینایی خود را نیز بهبود ببخشید. برای استفاده از این روش، کف دست خود را روی هر چشم قرار دهید. به گونه ای که انگشتان هر دو دست شما به هم برسند. یعنی انگشتان خود را به هم قفل کنید. به طوری که هیچ نوری در میدان دید خود نداشته باشید. سپس چشمان خود را در کف دست باز نگه دارید. چند دقیقه صبر کنید و مطمئن شوید که در تاریکی کامل مشاهده می کنید. همچنین این روش بر کل سیستم عصبی اثر آرام بخشی دارد. در صورت تمایل چندین بار این کار را انجام دهید.

5. اصلاح عیوب ساق پا

شاید شنیده باشید که خیلی ها می گویند پاها قلب دوم هستند. شاید جالب باشد بدانید که سلامت پا بر سلامت چشم ها نیز تاثیر می گذارد. برای آموزش ماساژ پا به مقاله آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی مراجعه کنید.

نقل قول در این زمینه به شرح زیر است:

برادرم پای چپش مشکل داشت. پایش می پیچد و معمولاً روی زمین می افتد. وقتی پسرم به دنیا آمد همین مشکل را داشت. متوجه شدم چشم چپش هم کج شده است. یک پاشنه بلند برای کفشش درست کردم تا پایش صاف بماند. وقتی پایش به حالت متعادل برگشت، متوجه شدم که چشمش هم خوب شده است.

آخرین کلمه

ماساژ چشم این یکی از کارهایی است که برای رفع خستگی چشم، خشکی چشم، بهبود بینایی و … انجام می شود. به طور کلی چشم انسان یکی از حساس ترین قسمت های بدن محسوب می شود و برای تقویت و حفظ سلامت آن باید کاری کرد.

راه هایی مانند مصرف ویتامین A و C، انجام برخی ورزش های خانگی و برخی حرکات ماساژ برای تقویت بینایی و چشم استفاده می شود. همچنین ماساژ برخی نقاط حساس بدن که تاثیر غیرمستقیم روی بینایی دارد نیز می تواند در بهبود بینایی و همچنین رفع خستگی چشم موثر باشد.

اینجا آموزش ماساژ چشم مرحله به مرحله بررسی شده است که در صورت تمایل می توانید از آن استفاده کنید. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در مورد ماساژ چشم در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم. همچنین اگر سوالی در این زمینه دارید در قسمت نظرات برای ما ارسال کنید.