منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چگونه بارداری را در روزهای اول تشخیص دهیم چگونه بفهمیم در هفته اول بارداری هستیم؟

چگونه بارداری را در روزهای اول تشخیص دهیم چگونه بفهمیم در هفته اول بارداری هستیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه بارداری را در روزهای اول تشخیص دهیم چگونه بفهمیم در هفته اول بارداری هستیم؟

تا چه حد با انواع نحوه تشخیص بارداری در روزهای اول آیا می دانید بسیاری از زنان فقط علائم بارداری را بررسی می کنند تشخیص بارداری در روزهای اول آنها کافی هستند علاوه بر بررسی علائم عمومی بارداری، آزمایش های مختلفی نیز به عنوان مطمئن ترین روش برای تشخیص بارداری در روزهای اولیه انجام می شود که می تواند به شما اطمینان دهد که آیا باردار هستید یا خیر. در این مقاله روش های مختلفی برای تشخیص بارداری در روزهای اولیه از علائم بارداری گرفته تا تست بارداری را معرفی کرده ایم. با ما بمان.

نحوه تشخیص بارداری در روزهای اول

با توجه به علائم مکرر و نادر بارداری می توان در روزهای اولیه بارداری را تشخیص داد. افراد مختلف ممکن است علائم متفاوتی را در روزهای اولیه بارداری تجربه کنند. پس سعی نکنید شرایط خود را با دوستان و آشنایانی که بارداری را تجربه کرده اند مقایسه کنید. ممکن است علائمی را تجربه کنید که هرگز تجربه نکرده اند و بالعکس.

از کجا بفهمم باردارم؟ برای فهمیدن این موضوع، این وبلاگ را بخوانید

نحوه تشخیص بارداری در روزهای اول

شایع ترین علائم بارداری در روزهای اول

موارد زیر علائم اصلی بارداری است که می تواند به شما در تشخیص بارداری در روزهای اولیه کمک کند:

دوره سرگرمی

تاخیر در قاعدگی یکی از اصلی ترین روش های تشخیص بارداری در روزهای اولیه است. اگر لقاح اتفاق افتاده باشد، بدن شما هورمون هایی تولید می کند که از تخمک گذاری مجدد یا ریزش دیواره رحم جلوگیری می کند. در نتیجه سیکل قاعدگی شما متوقف می شود و دیگر پریود نمی شوید. اگر باردار هستید، تا زمانی که نوزادتان به دنیا بیاید، پریود نمی شوید. به همین دلیل است که قطع قاعدگی باعث می شود زنان در روزهای اول در تشخیص بارداری دچار تردید شوند. البته عواملی مانند استرس، رژیم غذایی، مشکلات هورمونی یا کیست تخمدان نیز می توانند پریود را به تاخیر بیندازند.

سیکل قاعدگی چیست؟ و نحوه محاسبه سیکل قاعدگی و بارداری چگونه است؟ این وبلاگ را دنبال کنید

تکرر ادرار

در روزهای اولیه بارداری، ممکن است متوجه شوید که بیشتر از قبل ادرار می کنید. این به این دلیل است که بدن شما جریان خون را افزایش می دهد و به دلیل گردش خون افزایش یافته، کلیه های شما نیز سخت تر برای فیلتر کردن خون کار می کنند. در فرآیند فیلتر کردن خون، مواد سمی و زائد از خون شما خارج شده و به صورت ادرار دفع می شود و در نتیجه میل دائمی برای ادرار کردن ایجاد می شود.

علائم بارداری در روزهای اول

من بسیار خسته ام

بسیاری از افراد در اوایل بارداری احساس خستگی شدید می کنند. این علامت بارداری به دلیل سطح بالای هورمون پروژسترون رخ می دهد. مانند سایر علائم اولیه بارداری، خستگی در سه ماهه دوم بارداری یا بعد از هفته سیزدهم بهبود می یابد. با این حال، در بسیاری از افراد، در سه ماهه سوم بارداری عود می کند.

حالت تهوع صبح، ظهر و شب

اکثر مردم بر این باورند که تهوع صبحگاهی یکی از راه های تشخیص بارداری در روزهای اولیه است. حالت تهوع در دوران بارداری ممکن است در هر زمانی از روز اتفاق بیفتد، و لازم نیست وقتی از خواب بیدار می شوید آن را تجربه کنید. البته اکثر متخصصان می گویند که تهوع صبحگاهی دو هفته پس از لقاح احساس می شود. البته باز هم باید تاکید کنیم که همه افرادی که باردار هستند دچار این عارضه نمی شوند و حتی شدت و تعداد تهوع بارداری در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. اگر پس از تهوع شدید استفراغ طولانی مدت دارید، بهتر است با متخصص زنان خود تماس بگیرید. حالت تهوع می تواند مانع از خوردن و نوشیدن آب شود و منجر به مشکلاتی مانند کم آبی بدن و سوء هاضمه شود.

حالت تهوع ناشی از علائم بارداری در روزهای اول

تورم و درد در قفسه سینه

یکی دیگر از راه های تشخیص بارداری در روزهای اولیه توجه به حساسیت سینه است. البته همه خانم‌ها می‌دانند که حساسیت سینه‌ها می‌تواند چند روز قبل از شروع قاعدگی نیز ظاهر شود. اگر باردار هستید، سینه های شما متورم و دردناک می شود. حتی ممکن است احساس کنید که اندازه سینه شما افزایش یافته و سینه بند قبلی شما کوچکتر و سفت تر به نظر می رسد. همچنین نوک سینه شما متورم و تیره شده و درد شدیدی در آن ناحیه احساس خواهید کرد.

به یاد داشته باشید که تنها راه تشخیص قطعی بارداری در روزهای اول انجام تست بارداری یا انجام سونوگرافی توسط پزشک است.

راه های پیشگیری از بارداری انواع مختلفی وجود دارد. این وبلاگ را از دست ندهید تا تصمیم بگیرید کدام روش برای شما مناسب است

علائم کمتر شایع بارداری در روزهای اولیه

علائم دیگری نیز برای تشخیص بارداری در روزهای اولیه وجود دارد که چندان رایج نیستند. مانند علائم عمومی بارداری، این علائم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد یا اصلاً رخ ندهد. این مهم است که همیشه به یاد داشته باشید که شرایط فیزیکی افراد متفاوت است و علائم بارداری را متفاوت تجربه می کنند. از علائم کمتر شایع تشخیص بارداری در روزهای اول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لک زدن

حدود 10 روز پس از لقاح، ممکن است لکه بینی داشته باشید. البته این موضوع جای نگرانی ندارد و به دلیل تشکیل جنین در رحم اتفاق می افتد. بسیاری از افرادی که باردار هستند این لکه بینی را با چرخه قاعدگی خود اشتباه می گیرند و فکر می کنند باردار نیستند. توجه داشته باشید که اگر خونریزی نشانه عدم بارداری باشد مانند روزهای عادی پریود است نه اینکه لحظه ای لکه بینی کنید و دوباره برطرف شود.

سردرد و سرگیجه

به دلیل تغییرات هورمونی در بدن و افزایش حجم خون در بدن، ممکن است گاهی احساس سرگیجه و سردرد داشته باشید. البته از آنجایی که سردرد و سرگیجه از علائم بسیاری از بیماری ها هستند، نمی توانید این روش را برای تشخیص بارداری در روزهای اول معتبر بدانید.

تشخیص بارداری در روزهای اول

گرفتگی شکم

ممکن است دردهای خفیف قاعدگی یا قبل از قاعدگی را تجربه کنید که هر از گاهی می آیند و می روند. اگر این گرفتگی ها عمدتاً در یک طرف بدن شما احساس می شود یا غیر قابل تحمل است، باید فوراً با متخصص زنان خود تماس بگیرید. زیرا ممکن است حاملگی خارج از رحم داشته باشید.

نوسانات خلقی

دلیل این امر روشن است. سطح هورمون های زنانه تغییر کرده است. بنابراین واضح است که گاهی اوقات احساس استرس، افسردگی یا افکار منفی می کنید. البته از آنجایی که این علائم شباهت زیادی به علائم سندرم پیش از قاعدگی یا PMS دارد، نمی توان به روش تشخیص بارداری در روزهای اول اعتماد کرد.

تشخیص بارداری در روزهای اول

گرفتگی بینی

گفته می شود گرفتگی بینی که یکی از علائم نادر بارداری در روزهای اولیه است، به دلیل افزایش سطح هورمون ها و افزایش خون در بدن است. ممکن است احساس کنید که بینی شما مانند سرماخوردگی مسدود شده است و گاهی ممکن است به دلیل خشکی پوشش بینی دچار خونریزی بینی شوید.

اتساع شدید یا خفیف شکم

افزایش هورمون ها در بدن زنان در دوران بارداری منجر به نفخ و گاز دائمی می شود. البته بسیاری از افراد می توانند این علائم را از هفته چهاردهم بارداری تجربه کنند، بنابراین به این روش برای تشخیص بارداری در روزهای اول اعتمادی نیست.

برای آموزش تصویری ماساژ دوران بارداری این وبلاگ را از دست ندهید

آکنه یا تغییرات پوستی

افزایش هورمون ها و حجم خون شما مسئول هر گونه تغییر پوستی است که تجربه می کنید. در حالی که برخی از افراد در دوران بارداری پوستی شفاف و درخشان دارند، برخی دیگر ممکن است آکنه و جوش را تجربه کنند.

راه های دیگر برای تشخیص بارداری در روزهای اولیه

راه های دیگری که می توان برای اطمینان از بارداری استفاده کرد به شرح زیر است:

تشخیص بارداری در روزهای اول با بی بی چک

ساده ترین راه برای تشخیص بارداری در روزهای اولیه استفاده از بیبی چک است. تست های بارداری با تشخیص سطوح خاصی از گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) در ادرار شما کار می کنند. به محض اینکه متوجه شدید پریودتان دیر شده است، می توانید از بی بی چک استفاده کنید. البته با توجه به توصیه متخصصان بهتر است حداقل یک هفته پس از پایان سیکل طبیعی خود صبر کنید تا نتیجه دقیق تری بگیرید.

تشخیص بارداری در روزهای اول با بی بی چک

تشخیص بارداری در روزهای اول از طریق آزمایش خون

آزمایش خون دقیق ترین راه برای تشخیص بارداری در روزهای اولیه است. آزمایش خون بارداری نیز کوچکترین مقدار هورمون بارداری را تشخیص می دهد و این آزمایش 7 تا 10 روز پس از روزی که فکر می کنید باردار شده اید، نتیجه دقیقی را به شما می دهد.

تشخیص بارداری در روزهای اول از طریق آزمایش خون

تشخیص بارداری در روزهای اول با سونوگرافی

روش دیگر برای تشخیص بارداری در روزهای اولیه سونوگرافی است. از طریق سونوگرافی واژینال، متخصص زنان به شما می گوید که آیا باردار هستید یا نه، آیا این بارداری خارج از رحم است یا حاملگی کاذب دارید. البته باید در نظر داشته باشید که این روش تشخیص بارداری در روزهای اول و تنها یک هفته بعد از تاخیر قاعدگی موثر است و قبل از آن جواب نهایی نخواهید گرفت.

تشخیص بارداری در روزهای اول با سونوگرافی

علائم بارداری از چه زمانی شروع می شود؟

همانطور که توضیح دادیم، رایج ترین راه برای تشخیص بارداری در روزهای اولیه بررسی این است که آیا فرد علائم بارداری را تجربه می کند یا خیر.

برخی از افراد ظرف چند روز پس از لقاح احساس بارداری می کنند، در حالی که برخی دیگر تا هفته ها پس از مثبت شدن تست بارداری احساس بارداری نمی کنند. علائم بارداری بین افراد و حتی در بین بارداری ها متفاوت است.

بنابراین، با در نظر گرفتن این موضوع، در اینجا جدول زمانی میانگین علائم بارداری بر اساس یک چرخه قاعدگی معمولی 28 روزه آورده شده است:

حدود 14 روز پس از آخرین قاعدگی، بارداری ممکن است رخ دهد (اگر رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید).

17 روز یا بیشتر پس از آخرین قاعدگی: حساسیت به بوها، حساسیت سینه ها، خستگی، افزایش دمای بدن (اگر لقاح اتفاق افتاده باشد) احساس خواهید کرد.

20 تا 26 روز پس از آخرین قاعدگی: خونریزی لانه گزینی یا لکه بینی و ترشح غلیظ دهانه رحم دارید.

28-35 روز پس از آخرین قاعدگی: تکرر ادرار و نوسانات خلقی شروع می شود و متوجه می شوید که پریودتان دیر شده است.

35 روز یا بیشتر پس از آخرین قاعدگی: سایر علائم شایع و غیرعادی بارداری که ممکن است در هر زمانی در سه ماهه اول بارداری تجربه کنید.

تشخیص بارداری در روزهای اول

ماساژ پرینه چیست و چگونه انجام می شود؟ این وبلاگ را دنبال کنید

آخرین کلمه

در این مقاله از مجموعه مقالات آموزشی وبلاگ لنداسپا انواع نحوه تشخیص بارداری در روزهای اول شما عزیزان را معرفی کرده ایم. همچنین توضیح دادیم که کدام روش تشخیص بارداری در روزهای اول نتیجه دقیق تری دارد و می تواند باردار بودن یا نبودن شما را مشخص کند.

افراد شرایط فیزیکی متفاوتی دارند. بنابراین، هر فردی می تواند علائم مختلفی را در دوران بارداری تجربه کند. در نتیجه نمی توانید تشخیص بارداری در روزهای اولفقط به این علائم بسنده کنید و برای اطمینان از بارداری خود باید تست های بارداری مانند بیبی چک، آزمایش خون یا سونوگرافی را امتحان کنید.

خوشحال می شویم اگر نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر خوانندگان این مقاله در میان بگذارید.

بهترین راه برای تشخیص بارداری در روزهای اولیه چیست؟

بسیاری از علائم بارداری اولیه با علائم سایر شرایط پزشکی و همچنین علائم چرخه قاعدگی طبیعی شما همپوشانی دارند. علائم قبل از قاعدگی می تواند بسیار شبیه به علائم بارداری باشد. همچنین ممکن است پریود شما دیر شده باشد و باردار نباشید. به همین دلیل است که سونوگرافی، آزمایش خون یا بیبی چک بهترین راه برای تشخیص بارداری در روزهای اولیه محسوب می شود

آیا می توان بارداری را در روزهای اول و قبل از پریود تشخیص داد؟

بله، قبل از اینکه بفهمید پریودتان دیر شده است، می توانید احساس بارداری کنید. برخی از افراد علائم بارداری را در عرض یک هفته پس از لقاح (حدود یک هفته قبل از قاعدگی) تجربه کرده اند.