منو سایت

چگونه می توان خیانت شوهر را ثابت کرد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه می توان خیانت شوهر را ثابت کرد؟

شواهد خیانت همسر بستگی به ارائه مدارک و احکامی دارد که افراد می توانند پس از طرح دعوی علیه همسر خود به دادگاه ارائه کنند. ممکن است قوانین متفاوت و حتی متناقضی در مورد خیانت، اثبات و مجازات آن را در منابع مختلف خوانده باشید. برخی از تصوراتی که در مورد اثبات خیانت شوهر و میزان مجازات وجود دارد، افراد را گمراه می کند و نه تنها کمکی به آنها نمی کند. بلکه باعث می شود زمان و هزینه زیادی برای اثبات صرف کنند. در این مقاله سعی داریم به منابع حقوقی مراجعه کنیم. مدارک لازم برای اثبات خیانت زن به شوهر بالعکس به اطلاع شما می رسانیم تا در صورت وقوع این اتفاق ناگوار بتوانید حق خود را به درستی جویا شوید.

مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد

شواهد خیانت همسر در این صورت داشتن اسناد و مدارک قابل قبول قاضی و دادگاه ضروری است. از جانب مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد موارد زیر ممکن است مشخص شود:

مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد

1. شهادت خائن

یکی از راه های اثبات خیانت همسر مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد ، شهادت و اعترافات خود مرد. البته این اقرار باید به قاضی و دادگاه یا شهود ارائه شود. مثلاً نمی توانید در دادگاه اعلام کنید که همسرتان به شما اعتراف کرده است، زیرا این اظهار نظر قانونی ندارد و در صورتی که قابل اثبات نباشد ارزشی ندارد و حتی همسرتان می تواند از شما به اتهام افترا شکایت کند. بنابراین لازم و واجب است که خود شخص در حضور دادگاه و قاضی به خیانت خود اقرار کند.

2. اثبات ازدواج مجدد بدون رضایت زوجه

اگر متوجه شدید که شوهرتان بدون اجازه و رضایت شما مجدداً ازدواج کرده یا زنی را صیغه دائم یا موقت خود کرده است، می توانید با ارائه شناسنامه یا مدرک ازدواج مرد، از او شکایت کنید. البته در این مورد باید در نظر داشته باشید که نمی توانید از رابطه جنسی یا خیانت به همسرتان شکایت کنید. دلیل این قضیه هم این است که به دلیل ازدواج رسمی و صیغه شرعی، رابطه شرعی محسوب می شود و برای طرفین جرمی وجود ندارد.

قبل از تصمیم به طلاق حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای آشنایی با یک مشاور خوب مقاله بهترین روانشناس تهران را بخوانید.

3. شواهد روابط نامشروع یا خیانت

یکی از سخت ترین راه ها برای اثبات خیانت همسر، اثبات رابطه نامشروع اوست. از جانب مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد در رابطه نامشروع، شهادت چهار مرد عاقل و بالغ یا سه مرد و دو زن عاقل و بالغ در صورت مشاهده وقوع چنین روابطی. از آنجایی که خیانت و خیانت معمولا در خلوت اتفاق می افتد، این تقریبا غیرممکن است. اما اگر با حضور چنین شهودی رابطه نامشروع صورت گرفت، با شهادت آنها می توانید خیانت همسرتان را ثابت کنید و از او شکایت کنید.

4. ارائه ارتباطات و اسناد خیانت تلفنی

در پرونده های تقلب، یکی از سوالاتی که مطرح می شود این است که آیا اسکرین شات های پیام ها و چت های رد و بدل شده بین یک مرد و شخص ثالث و همچنین مکالمات ضبط شده آنها را می توان در این دسته قرار داد. مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد قرار داده شدن یا نشدن در این صورت باید توجه داشته باشیم که این گونه اسناد فاقد ارزش قانونی است و صرفاً با ارائه این مدارک به دادگاه و قاضی می توانید درخواست چاپ پیام همسر خود را داشته باشید تا بتوانید قانونی و مناسب را جمع آوری کنید. اسناد دادگاه بدیهی است این گونه موارد ممکن است به تشخیص قاضی و دادگاه رسیدگی شود و در غیر این صورت تأثیری در رأی قطعی نخواهد داشت.

مدارک لازم برای اثبات خیانت زن

شواهد خیانت همسر در دادگاه نیازمند اسناد قانونی و قابل قبول از نظر قاضی است. مدارک لازم برای اثبات خیانت زن و مردان هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و همانطور که در قسمت قبل توضیح دادیم برای اثبات خیانت زن می توانید با ارائه همان مدارک از فرد خیانتکار شکایت کنید.

در مقاله خیانت مردان به بررسی دلایل خیانت مردان پرداختیم که می خوانید.

مجازات خیانت همسر

در صورت ارائه مدارک لازم برای اثبات خیانت زن و شخص بر حسب نوع خیانت، می تواند به مجازات زیر محکوم شود:

مجازات خیانت همسر
  • هرگونه رابطه جنسی خارج از ازدواج با غریبه که محدود به بوسیدن و در آغوش گرفتن باشد، رابطه نامشروع محسوب می شود و مجازات زن و مرد در صورت اثبات خیانت شوهر، حسب تشخیص از یک تا نود و نه ضربه شلاق است. قاضی و دادگاه کیفری است.
  • در صورتی که روابط جنسی طرفین بیش از حد اولیه باشد و در حد زنا باشد در صورتی که شاکی بتواند شواهد خیانت همسر ارائه اسناد و مدارک قابل قبول در دادگاه، در صورتی که قاضی شخص را مجرم تشخیص دهد، ممکن است به تبعید، سنگسار، تراشیدن سر و یا حتی قصاص محکوم شود.
  • در صورت ارائه مدارک لازم برای خیانت زن به شوهر یا مرد به زن، مدعی می تواند حق طلاق را بپذیرد.
  • در صورتی که شاکی نتواند دلیل کافی و قابل اعتماد برای اثبات خیانت همسر خود به دادگاه ارائه دهد، می توان طرف مقابل را به تهمت و افترا متهم کرد و بنا به تصمیم قاضی شاکی را محکوم کرد.
  • در مواردی که زن یا مرد از طریق تماس تلفنی یا چت با فرد غریبه به همسر خود خیانت کرده باشد، قاضی بر اساس مهر قانونی مکالمات و پیام های طرفین، تشخیص می دهد که آیا این موارد در زمره خیانت غیرقانونی قرار می گیرد یا خیر. در صورتی که این گفتگوها و چت ها خیانت در امانت تلقی شود، بر اساس حکم قاضی مجرم از یک تا نود و نه ضربه شلاق محکوم می شود.

برای شناخت علائم خیانت در زنان مقاله 15 نشانه خیانت در زنان را ببینید.

باورهای غلط در اثبات خیانت همسر

برخی افراد به دلیل عدم آگاهی از شرایط و قوانین خیانت زن و مرد از شریک زندگی خود شکایت دارند. برخی از افراد تصور می کنند با خیانت به همسر خود می توانند از مهریه و نفقه خود صرف نظر کنند. حتی در مواردی اتفاق می افتاد که زنی فکر می کرد می تواند شواهد خیانت همسر برای داشتن حضانت فرزندان و عدم دسترسی پدر به فرزندان، از همسرش به عنوان فردی خیانتکار شکایت می کند. علاوه بر آگاهی از مدارک لازم برای اثبات خیانت زن به شوهر برعکس، باید بدانید چه مواردی در مجازات مجرم گنجانده نشده است:

باورهای غلط در اثبات خیانت همسر
  • مهریه یکی از واجب هایی است که مرد باید بپردازد و پرداخت آن ربطی به دلیل ندارد یا خیر شواهد خیانت همسر مالک نیست از آنجا که مهریه چیزی است که در عقد نوشته شده است; بنابراین فقط به ازدواج بستگی دارد و ربطی به کیفیت زندگی طرفین ندارد اما در صورت دعوا، اختلاف یا خیانت مرد در هر صورت موظف به پرداخت مهریه است.
  • نفقه نیز یکی از موضوعاتی است که در زمینه حقوق و حقوق زن در عقد و ازدواج بسیار حائز اهمیت است. مرد در صورت اثبات و ارائه مدارک لازم مبنی بر خیانت همسرش نمی تواند از پرداخت نفقه اجتناب کند. این تصور غلط که مهریه و نفقه به همسران خیانت داده نمی شود، باعث شده است که برخی از افراد شریک زندگی خود را در موقعیت نادرستی قرار دهند و آنها را به خیانت بر خلاف اصول اخلاقی متهم کنند.
  • نه تنها در میان مردان، بلکه در میان زنان نیز موارد بسیاری دیده می شود که برای حضانت فرزندان و ممانعت از ملاقات پدر، شوهر خود را به خیانت متهم کرده اند. در این زمینه این را نیز بدانید که حتی اگر ثابت شود مردی به همسرش خیانت کرده است، حق حضانت و ملاقات از او سلب نمی شود، مگر در مواردی که ثابت شود مرد ندارد. شرایط اخلاقی موجه برای برقراری ارتباط با فرزندان

زبان بدن و حالات چهره گاهی اوقات می تواند نشان دهنده خیانت باشد. برای اطلاعات بیشتر مقاله تشخیص خیانت زن از روی چهره را بخوانید.

طلاق به دلیل خیانت زن و شوهر

همانطور که می دانید حق طلاق متعلق به مرد است، مگر اینکه در عقدنامه خلاف آن قید شده باشد; بنابراین اگر مردی مدارک لازم را برای اثبات خیانت همسرش به دادگاه ارائه کرده باشد اما این مدارک برای اثبات شکایت او کافی نباشد و قاضی خیانت را تشخیص ندهد، باز هم مرد می تواند زن خود را طلاق دهد.

طلاق به دلیل خیانت زن و شوهر

البته همانطور که قبلا توضیح دادیم در این مورد نیز مکلف به پرداخت مهریه و نفقه است زیرا حتی اگر زن به زنا محکوم شود از حقوق و حقوق خود به عنوان مهریه محروم نمی شود. البته عده ای هم به همسرشان فشار می آورند و می گویند اگر مهریه و نفقه را ساده کند از او شکایت نمی کنند که البته این کار غیراخلاقی است، البته تصمیم با طرفین است.

آخرین کلمه

اگرچه کلمه خیانت غم انگیز و رقت انگیز به نظر می رسد; اما دور از ذهن نیست. متأسفانه امروزه به دلیل خیانت زن و مرد و داشتن روابط خارج از ازدواج با افراد غریبه، ازدواج ها از هم می پاشد. دادگاه های خانواده هر روز شاهد افزایش آمار خیانت و طلاق در روابط زناشویی هستند. بعضی ها اینطور فکر می کنند شواهد خیانت همسر امکان پذیر نیست و در چنین اقدام غیراخلاقی فقط می توانند زانوهای خود را در آغوش بگیرند یا با شرایط مقابله کنند. دانستن حقوق خود به عنوان همسر به شما کمک می کند تا بهتر بر چنین حوادث تلخی غلبه کنید و از شرایطی که باعث آسیب روحی شما شده است خارج شوید. خوشحال می شویم نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر خوانندگان Land Spa به اشتراک بگذارید.