منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • 9 روش فوری برای 9 روش درمان سرفه | بررسی انواع سرفه و علل آن

9 روش فوری برای 9 روش درمان سرفه | بررسی انواع سرفه و علل آن

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
9 روش فوری برای 9 روش درمان سرفه | بررسی انواع سرفه و علل آن

به درمان سرفه چندین روش وجود دارد. گاهی اوقات سرفه آنقدر خفیف و کوتاه مدت است که برای اصلاح آن نیازی به مراجعه به پزشک نیست و می توانید با رعایت نکاتی و استفاده از درمان های خانگی سرفه را متوقف کنید. اما گاهی اوقات سرفه می تواند نشانه یک بیماری جدی و خطرناک باشد، در واقع بدن شما به شما هشدار می دهد که سریعتر درمان سرفه های شدید و بیماری احتمالی، به پزشک مراجعه کنید.

در این مقاله بهترین روش را برای شما توضیح داده ایم درمان سرفه چیست؟ و چگونه می توانید با راه حل های ساده سرفه خود را متوقف کنید.

سرفه چیست؟

سرفه یکی از واکنش های سیستم ایمنی بدن است که برای حذف هر عامل تحریک کننده و ناآشنا از دستگاه تنفسی رخ می دهد. از طریق چنین ریفلاکسی، بدن شما گلو، نای و ریه های شما را پاک می کند. سرفه انواع مختلفی دارد که هر کدام نشان دهنده وضعیت جسمانی شما یا مشکلی است که از آن رنج می برید. با دانستن انواع سرفه و علائم آن، می توانید به سرعت برای درمان سرفه شدید یا خفیف اقدام کنید.

انواع سرفه

برای تعیین انواع سرفه ابتدا لازم است بدانید که انواع سرفه با توجه به مدت زمان سرفه به دو دسته اصلی کوتاه مدت و طولانی مدت یا حاد و مزمن تقسیم می شوند. سرفه کوتاه مدت یا حاد به طور ناگهانی رخ می دهد و بسته به علت و وضعیت بیماری می تواند چندین روز یا چند هفته ادامه یابد. سرفه مزمن ادامه دارد، ممکن است هر از گاهی آن را تجربه کنید. اما این ماه ها و سال ها ادامه دارد و هر بار بدتر از دفعه قبل است.

حال با توجه به خصوصیات و علائم سرفه می توان انواع زیر را در نظر گرفت:

سرفه خشک

سرفه خشک نوعی سرفه است که مخاط یا ترشح تولید نمی کند. در این صورت فرد احساس خارش در گلو می کند، گویی خاری در گلویش است یا گلویش درد می کند. معمولا این نوع سرفه نشانه خشکی هوا و مجاری تنفسی یا علائم بیماری های تنفسی مانند آسم، آنفولانزا یا نوعی عفونت تنفسی است.

سرفه مرطوب

سرفه مرطوب همانطور که از نامش پیداست حاوی مخاط یا ترشحاتی مانند خون است. این نوع سرفه که به عنوان سرفه مولد نیز شناخته می شود، می تواند نشانه ویروس ها، باکتری ها، ذرات کوچک یا چیزی باشد که ریه ها و مجاری هوایی را تحریک می کند. در این شرایط بدن برای به دام انداختن و دفع این عوامل مخاط زیادی تولید می کند و سرفه برای خارج کردن این مخاط رخ می دهد. البته توجه به ظاهر و محتوای مخاط می تواند به شما و پزشکتان در یافتن علت اصلی سرفه و درمان آن کمک کند.

درمان میز

برای یادگیری ماساژ درمانی برای سرفه، این وبلاگ را بخوانید

سرفه همراه با خس خس سینه

اگر هنگام سرفه متوجه خس خس سینه شدید، ریه ها یا مجاری تنفسی فرد ممکن است ملتهب شوند. معمولاً فرد در این حالت در تنفس نیز مشکل دارد و بازدم هایش به صورت سرفه خارج می شود. از رفلاکس معده گرفته تا هر نوع عفونت در ریه ها و مجاری تنفسی، از عوامل ایجاد این نوع سرفه هستند.

سرفه همراه با تب

اگر فردی سرفه کند، آبریزش بینی داشته باشد و دمای کمی داشته باشد، ممکن است سرماخورده باشد. اما اگر متوجه شدید که فرد سرفه می کند و دمای بدن او بالای 39 درجه سانتیگراد است، ممکن است نشانه یک بیماری جدی باشد و باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

سرفه شبانه

گاهی به دلیل سرماخوردگی یا التهاب سینوس ها، هنگام خواب، تمام مخاط ناشی از سینوزیت و بینی به حلق سرازیر می شود که باعث تحریک گلو و سرفه های شبانه می شود. اگر سرفه شبانه شما را از خواب بیدار می کند یا به قدری مکرر است که نمی توانید بخوابید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

علت سرفه

برای شناخت بهترین درمان سرفه چیست؟ابتدا باید علت سرفه علت های بی شماری برای سرفه وجود دارد که مهم ترین آنها به شرح زیر است:

پاک کردن گلو

این یکی از طبیعی ترین علل سرفه است که معمولا زمانی اتفاق می افتد که فرد در محیطی آلوده پر از گرد و غبار و دود قرار می گیرد و هر چه مدت زمان طولانی تری در این شرایط باشد گلو تحریک شده و سرفه بیشتر می شود. تمدید شده. برای درمان این سرفه معمولا نیازی به مراجعه به پزشک ندارید و فقط باید از محیط آلوده دوری کنید.

درمان سرفه

ویروس ها و باکتری ها

یکی از شایع ترین علل سرفه عفونت های باکتریایی و ویروسی است. اگر فردی به بیماری هایی مانند آنفولانزا و سرماخوردگی یا انواع دیگر بیماری های عفونی مبتلا باشد، ممکن است چند روز یا چند هفته سرفه کند که در این صورت لازم است برای درمان سرفه به پزشک مراجعه کند.

سیگار کشیدن

یکی دیگر از دلایل سرفه بیش از حد سیگار کشیدن است. افرادی که عادت به کشیدن سیگار دارند معمولا در روز چندین بار سرفه می کنند و نوع سرفه از نظر شدت و صدا با سرفه های عفونی متفاوت است و بهتر است برای درمان این عادت را ترک کنند.

آسم

بیشتر سرفه های کودکان ناشی از آسم است. این نوع سرفه دارای صدای خس خس نیز می باشد. برای درمان سریع سرفه آسمی مراجعه به پزشک ضروری است زیرا در صورت عدم درمان این شکل به بیماری دائمی تبدیل می شود و در مواردی تنفس را برای فرد سخت می کند.

98b18a

داروها

جالب است بدانید یکی از نادرترین علل سرفه استفاده از برخی داروهاست. از رایج ترین داروهایی که باعث سرفه در انسان می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • زستریل (لیزینوپریل)
  • وازوتک (انالاپریل)
  • آنژیوتانسین (اغلب برای فشار خون بالا و سایر بیماری های قلبی تجویز می شود)

درمان سرفه های شدید در این افراد با قطع دارو انجام می شود.

سایر شرایط و علل سرفه

علاوه بر شرایطی که توضیح دادیم، فرد ممکن است به دلیل آسیب به تارهای صوتی فرد، بیماری های عفونی مانند سیاه سرفه یا ذات الریه، آمبولی ریه، شرایط نارسایی قلبی، رفلاکس معده و تحریک نای دچار سرفه شود. برای درمان سرفه شدید در این شرایط، مراجعه به پزشک توصیه می شود.

درمان سرفه های شدید

انواع روش های درمان سرفه چیست؟

راه های مختلفی برای درمان سرفه های شدید و خفیف وجود دارد. البته اگر سرفه شما نشانه بیماری عفونی نیست و شدید نیست می توانید از درمان های زیر استفاده کنید در غیر این صورت بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

دارو مصرف می کنند

یکی از راه‌های درمان سریع سرفه، مصرف داروهایی است که با درمان علت سرفه یا از بین بردن کامل آن، شدت سرفه را کاهش می‌دهند. بسیاری از داروهای بدون نسخه در داروخانه ها برای درمان سرفه های معمولی که ناشی از بیماری های عفونی نیستند، موجود است. یکی از این داروها خلط آورها هستند که مخاط را رقیق می کنند، آن را از بدن شما خارج می کنند و سرفه ناشی از احتباس مخاط را کاهش می دهند. سایر داروها شامل داروهای ریفلاکس معده است که رفلاکس را سرکوب کرده و از بازگشت آن جلوگیری می کند و بدن را به سرفه تحریک می کند. دسته های دیگری از داروها نیز برای درمان سرفه موثر هستند.

توجه داشته باشید که این داروها نباید بیش از یک هفته مصرف شوند و فقط مصرف متناوب آن مجاز است. علاوه بر این، اگر به دلیل بیماری های همراه از گیاهان دیگر استفاده می کنید، باید با پزشک خود مشورت کنید تا تداخلات دارویی به سلامتی شما در درمان سرفه آسیب نرساند.

این وبلاگ را بخوانید تا راه حل های مناسب برای درمان گرفتگی گوش را بدانید

بدن خود را هیدراته نگه دارید

مصرف حداقل 8 لیوان آب در روز و نوشیدن مایعات یکی از موثرترین راه ها برای درمان سرفه های خفیف و شدید است. اگر متوجه شدید که از بیماری های عفونی رنج می برید، پزشک مصرف مایعات زیاد را توصیه می کند. دلیل این توصیه افزایش گردش خون در نواحی آلوده و تسریع عملکرد سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با ویروس ها و باکتری ها است. همچنین نوشیدن زیاد مایعات به رقیق شدن بلغم و از بین بردن بهتر آن و همچنین رفع خشکی گلو که یکی از عوامل سرفه است کمک می کند.

چای و چای داغ بنوشید

چای سیاه یا سبز گرم، علاوه بر رقیق شدن مخاط و آبرسانی به بدن، گلو را نرم کرده و تحریکات ناشی از سرفه را کاهش می دهد. همچنین می توانید از ترکیبات و دمنوش های مختلفی که برای درمان سریع سرفه در طب سنتی استفاده می شود استفاده کنید:

ترکیب آب جوش، عسل و لیمو: این ترکیب یکی از محبوب ترین روش ها برای درمان سرفه های شدید است که تاثیر فوق العاده سریعی دارد. عسل و لیمو گلو را نرم می کند و سرفه را کاهش می دهد.

دمنوش آویشن: می توانید با دم کردن دو قاشق غذاخوری آویشن در آب جوش به مدت 7 دقیقه و نوشیدن روزانه این چای از خواص درمانی سریع سرفه آن بهره ببرید.

چای زنجبیل: مقداری چای سیاه را با نصف قاشق چایخوری زنجبیل به مدت 10 دقیقه دم کنید و روزی دو بار از این چای بنوشید. زنجبیل با خواص ضدالتهابی خود، علاوه بر تسکین التهاب و سوزش گلو، رفلاکس معده را نیز کاهش می دهد و به شما در درمان سرفه های شدید یا خفیف کمک می کند.

با آب نمک غرغره کنید

غرغره کردن با آب نمک یک درمان خانگی ساده، ایمن و ارزان است که می تواند به تسکین خارش گلو که ممکن است باعث سرفه شما شود، کمک کند. غرغره آب نمک به کشتن باکتری ها، شل شدن مخاط و کاهش درد و ناراحتی کمک می کند.

نصف یا یک چهارم قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب ولرم حل کنید. محلول را در دهان خود بچرخانید و حدود 30 ثانیه غرغره کنید. سپس محلول را از دهان خود خارج کرده و به هیچ وجه آن را قورت ندهید.

از بخور سرد یا گرم استفاده کنید

یکی از دلایل خشکی گلو و سرفه، خشکی محیط خانه یا محل کار است. از بخور سرد یا گرم برای مرطوب کردن محیط و بهبود تنفس خود استفاده کنید. همچنین می توانید با قرار دادن برگ های اکالیپتوس بر روی دریچه به باز شدن راه های هوایی، بهبود وضعیت ریه ها و درمان سرفه بد کمک کنید.

از دستگاه شستشوی بینی استفاده کنید

گاهی اوقات علت سرفه شما ممکن است حرکت احتقان سینوس و خلط از بینی به گلو و تحریک باشد. با استفاده از سرم، اسپری و دستگاه های مخصوص می توانید هر از چند گاهی بینی خود را بشویید تا این ضایعات از بینی خارج نشوند و به گلو ختم نشوند.

علت سرفه

حمام آب گرم بگیرید

گرفتن دوش آب گرم یا خوابیدن در حمام آب گرم به باز شدن مجاری تنفسی کمک می کند و سرفه شدید یا خفیف را درمان می کند. همچنین یک راه عالی برای کاهش استرس و تقویت سیستم ایمنی شما است، بنابراین اگر به دلیل بیماری های جزئی سرفه می کنید، مشکل همین است.

از قطره سرفه استفاده کنید

قرص های نعناع فلفلی که به عنوان قطره سرفه شناخته می شوند را می توانید از داروخانه ها تهیه کنید. منتول موجود در این قرص ها راه های هوایی را خنک و باز می کند و به شما در درمان سریع سرفه خفیف کمک می کند. همچنین مکیدن قطره سرفه باعث افزایش ترشح بزاق و نرم شدن گلو و رفع خلط می شود.

شستشوی گوش چگونه انجام می شود؟ این وبلاگ را از دست ندهید

از محرک های گلو خودداری کنید

اگر گلوی حساسی دارید، سعی کنید سیگار را ترک کنید و از ورود به محیط های پر گرد و غبار خودداری کنید. همچنین در مواقعی که میزان آلودگی هوا در حد خطرناکی است از خانه خارج نشوید و هنگام رفت و آمد در خانه از روسری یا حوله برای پوشاندن بینی و دهان خود استفاده کنید تا گلویتان تحریک نشود.

آخرین کلمه

در این مقاله از مجموعه مقالات لنداسپا روش های طبی، سنتی و خانگی درمان سرفه ما به شما گران قیمت و سبک ارائه کرده ایم. همانطور که در مقاله توضیح دادیم، اگر سرفه طولانی یا شدید بود و همچنین اگر همراه سرفه علائمی مانند تب و آبریزش بینی داشتید به پزشک مراجعه کنید.